Nauka mora biti u službi građana

Svrha naučno-istraživačkog rada ne bi trebalo da bude samo objavljivanje radova, već kako da se dobijeni rezultati primijene i poboljšaju ljudski životi – ocijenila je u razgovoru za web portal Univerziteta Crne Gore dr Ines Varela-Silva sa britanskog Univerziteta Lagborou. Ona smatra i da su internacionalizacija univerziteta i povezivanje institucija i pojedinaca izuzetno važni, jer nas „različitost“ čini pametnijima.

Varela-Silva, koja radi kao viši predavač Škole o naukama o sportu, vježbanju i zdravlju, najboljem fakultetu na svijetu u oblasti sporta, kaže da se ne zna kako će se izlazak Velike Britanije iz Evropske unije odraziti na mobilnost studenata i nastavnika i internacionalizaciju, ali dodaje da se na individualnom nivou uvijek može sarađivati.

„Mislim da se moramo „miješati“, jer nas različitost čini pametijima. Što više upoznajete ljudi koji su različiti od vas i saznajete o svijetu koji je različit od vašeg, vi unapređujete i sebe i nauku kojom se bavite. Budućnost je u umrežavanju i podršci studentima, posebno doktorandima. Ne savjetujte ih, budite im mentor. To je način“, poručila je ona.

Komentarišući sve veću produktivnost naučnika iz oblasti sportskih nauka, koji godišnje objave i do 25 hiljada radova što je gotovo ravno publikovanju u oblasti IT tehnologija, Varela-Silva kaže da se sport ne može odvojiti od društva, jer utiče na sve njegove segmente.

„Važno je objavljivati radove u časopisima koji se bave sportskom naukom. Međutim, ako želite da postignete multidisciplinarnost ili interdisciplinarnost, onda morate sarađivati sa ljudima iz drugih oblasti i obljavljivati radove u izdanjima koja se odnose na sportske nauke, ali i na fizičku aktivnost, javno zdravlje. Ne možete odvojiti sport od društva, on ima uticaj svuda“, objasnila je ona.

Varela-Silva podsjeća da sport može biti iskorišćen i za smanjenje društveno-ekonomske nejednakosti, dodajući da zna da u javnosti postoji uvjerenje da nauka o sportu nije nauka.

„Mi ne bi trebalo da obraćamo pažnju na ono šta ljudi govore, već da se bavimo naukom i predstavljamo rezultate. Ali i da se postaramo da dobijeni rezultati imaju uticaja na ljudske živote. I ako taj posao odradimo dobro, stereotipi će nestati“, rekla je ona.

Na komentar da se tog principa već 14 godina pridržavaju Fakultet za sport i fizičko vaspitanje i Crnogorska sportska akademija - organizatori međunarodne naučne konferencije „Transformacioni procesi u sportu – sportska dostignuća“, gdje je bila jedan od plenarnih predavača - Varela-Silva je kazala da je veoma dobro što na Konferenciji učestvuju različiti profili učesnika, koji ne samo da dolaze iz raznih krajeva svijeta, već i iz različitih oblasti.

„Imate sociologe, psihologe, one koji se bave humanom biologijom i bioantropologijom. Imate ljude koji se bave menadžmentom, sportom i aktivnostima mladih“, navela je ona.

Da bi se to postiglo, kako kaže Varela-Silva, prvo se moraju upoznati ljudi i izaći iz zone konfora koja je udobna, ali ne nudi nikakvo novo znanje.

„Sljedeći korak je da počnete da postavljate istraživačka pitanja, koja su jednako interesantna svima, a na način da svi sarađuju i dobijaju neka znanja. Onda se mijenjaju na bolje životi onih sa kojima radimo.  Ne vidim nauku kao jedinu stvar koju mi treba da radimo – da objavljujemo radove. Nauka kojom se bavim i u koju vjerujem je ona da ja dolazim do podataka i informacija na osnovu kojih objavljujem radove, ali ljudi sa kojima radim moraju dobiti povratnu informaciju iz tih rezultata na način da je mogu koristiti da poboljšaju sopstvene živote“, rekla je ona.

13.04.2018 Rektorat

Zvanično otvorena XV Međunarodna naučna konferencija u oblasti sporta u Budvi

03.04.2018 Rektorat

Čestitka Rektora Univerziteta Crne Gore za Dan studenata