09.12.2017

Izložba profesora Nenada Šoškića na prestižnoj manifestaciji „Art Basel Miami“

Slide1 background
FB, TW, Linkedin, YouTube ...dodaj me

Samostalna izložba redovnog profesora Univerziteta Crne Gore i bivšeg dekana Fakulteta likovnih umjetnosti, prof. mr Nenada Šoškića, pod nazivom „Transformation“ otvorena je u Majamiju, u okviru prestižne manifestacije „Art Basel Miami“.

Izložba se može pogledati do 13. decembra, nakon čega će biti prikazana u Njujorku. Organizator i pokrovitelj Šoškićeve izložbe je „Mana Contemporary“,  jedna od najvećih i najinovativnijih američkih organizacija koje se bave savremenom umjetnošću, a podršku su pružili Ministarstvo kulture Crne Gore i Univerzitet Crne Gore.

Izlozbu prati katalog u kojem je Sava Stepanov, istoričar umjetnosti, između ostalog zapisao: „Ovaj konceptualni rad predstavlja svojevrsnu socijalnu studiju. Umjetnost našeg vremena, pogotovo ona koju određujemo kao novomedijsku, a koja je zasnovana na moći globalno umreženih elektronskih medija, sve češće je usmjerena ka fenomenologiji društvenog, ekonomskog i kulturnog konteksta; ka sveobuhvatnim sociološkim, scijentističkim i komunikacijskim praksama. Svojim instalacijama Nenad Šoškić nikako ne prekoračuje granicu medija u kojem se konstantno kreće i djeluje, on ne izlazi iz domena likovnog i plastičkog. Uostalom, „medij u kojem neko radi nije važan, već je važan način na koji određeni medij može proširiti umjetnička viđenja“ (Nan Huver)“.

Stepanov dalje navodi: „Svoje konceptualne namjere Šoškić je doveo do sasvim precizne i ogoljene (u ovom slučaju – statističke) izražajnosti, ni jednog momenta neodustajući od osnovnih estetskih principa. Taj njegov estetizam nije jednostran, on je usmjeren ka stvaranju ugođajnih situacija. Radi se o vehementnom estetizmu kojim se dosljedno artikulišu svi učestvujući elementi unutar jednog djela, kojim se jasno obrazlažu umjetnikove namjere, kojim se definišu precizni sadržinski , filozofski, metaforički i poetski stavovi i iskazi umjetnika Nenada Šoškića. Osnovna konceptualna ideja je čitka, ponajviše zahvaljujući Šoškićevoj visokoj likovno-vizuelnoj kulturi. Ni u Novom Sadu, baš kao ni u MANA galeriji u Njujorku samo par mjeseci ranije, Šoškić nije poricao svoj skulptorski identitet. Njegove instalacije u prostoru su djelovale odista impresivno, a taj naglašeno kultivisani plasticitet istinski je doprinio punoj afirmaciji umjetnikovih konceptualnih najera i zaključaka“.

13.04.2018 Rektorat

Zvanično otvorena XV Međunarodna naučna konferencija u oblasti sporta u Budvi

03.04.2018 Rektorat

Čestitka Rektora Univerziteta Crne Gore za Dan studenata