02.05.2017

Mobilnost i internacionalizacija univerziteta potreba regiona

Mobilnost i internacionalizacija univerziteta potreba su našeg regiona, jer su to procesi koji su odavno zaživjeli u zemljama zapadne Evrope – kazao je za web portal Univerziteta Crne Gore rektor državnog Univerziteta sporta u Tirani prof. dr Agron Cuka.

On smatra da je regionalna univerzitetska saradnja veoma važna, dodajući da je mobilnost mnogo jednostavnije i jeftinije organizovati u regionu, jer sve balkanske države dijele iste probleme.

„Drugi nas ne razumiju na način kako se mi s Balkana međusobno razumijemo. Zato mislim da je saradnja veoma važana za budućnost“, kazao je Cuka.

On je rekao da se sportske nauke u Crnoj Gori i Albaniji razvijaju veoma dobro, navodeći da bez nauke nema razvoja.

„Naučnici su ti koji mogu pokazati kako da se prevaziđe, na prijmer, problem gojaznosti, koji postaje sve zastupljeniji. Djeca se ne igraju, sve više su ispred kompjutera. Sjedalački način života postao je raširena pojava. Gojaznost postaje problem ne samo zbog nedostatka kretanja, nego i načina ishrane. Zato je važna uloga naučnika iz oblasti sportskih nauka koji, po mom sudu, dobro rade svoj posao“, smatra Cuka.

Prema njegovim riječima, ljudi su veoma zainteresovani za zdravlje i znaju da im u njegovom očuvanju ili unapređenju mogu pomoći nastavnici fizičkog obrazovanja ili treneri koji rade u teretanama ili fitnes centrima.

„Ljudi su veoma zainteresovani za ovu oblast, jer kroz ljude koje sam pomenuo dobijaju ne samo informacije o vježbanju, nego i kako da se pravilno hrane. Naš Univerzitet ima sporazum o saradnji sa opštinom Tirana, koji predviđa praksu naših studenta u školama ili u gradskom parku gdje veliki broj građana vježba. Šaljemo naše studente tamo da bi bili blizu ljudi i informisali ih kako pravilno da se pripreme, obuku ili treniraju“, rekao je Cuka.

Rektor Univerziteta sporta u Tirani  kazao je i da zna da slično rade i kolege sa Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta Crne Gore, dodajući da je najbolji dokaz za to preko 100 studenata koji su učestvovali na nedavnoj međunarodnoj naučnoj konferenciji „Transformacioni procesi u sportu – spotska dostignuća“ u Budvi.

„Veoma cijenimo vašu Konferenciju. Naši naučnici i predavači učestvovali su više puta. To je i na liniji sporazuma o saradnji između Univerziteta sporta u Tirani i Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta Crne Gore, koji smo nedavno potpisali dekan vašeg Fakulteta Stevo Popović i ja. Vjerujem da je naš sporazum dobra osnova za budućnost“, naveo je on.

12.01.2018 Rektorat

Dobra saradnja Univerziteta Crne Gore i Ministarstva kulture

28.12.2017 Rektorat

Na svečanoj sjednici Senata nagrađeni najbolji studenti i Institut za biologiju mora

10.01.2018 Rektorat

Konkurs za učešće u studentskoj ljetnjoj školi CERN-a 2018.

27.12.2017 Rektorat

Rektor prof. dr Danilo Nikolić razgovarao sa ministarkom nauke dr Sanjom Damjanović

22.12.2017 Rektorat

Igoru Pajoviću i Martinu Ćalasanu uručene nagrade za naučna dostignuća u 2017.

21.12.2017 Rektorat

Poziv studentima za učešće na 10. takmičenju "Nelson Mandela World Human Rights Moot Court Competition"

20.12.2017 Rektorat

Razgovarano o saradnji sa Univerzitetom u Ukrajini