25.04.2017

Kolašinci i Šavničani najviši na svijetu

Iako je visina kod Crnogoraca, u prosjeku dramatično porasla tokom 20. vijeka, ipak nisu više na vrhu ljestvice najviših nacija u svijetu. Prema istraživanjima Roberta Ehricha sa početka 20. vijeka, Crnogorci su bili najviša nacija na svijetu, sa prosječnom visinom od 177 cm; međutim danas, iako preko 6 cm viši, u prosjeku, u najnovijem istraživanju, doc. dr Stevo Popović, sa Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta Crne Gore, tvrdi da su Crnogorci, sa prosječnom visinom od 183,36 cm, na drugom mjestu, dok lidersku poziciju kada je navedena antropometrijska mjera u pitanju drže Holanđani, sa 183,8 cm.

U svom istraživanju koje je objavljeno u "Crnogorskom časopisu za sportske nauke i medicinu", profesor Popović je uradio analizu visine i po opštinama i došao do interesantnih podataka da prosječna visina Kolašinaca i Šavničana iznosi preko 185 cm, dok su u Danilovgradu, Nikšiću,  Plužinama i Žabljaku, muškarci u prosjeku visoki preko 184 cm. Sa druge strane, najniži Crnogorci, koji značajno snižavaju prosjek na nivou cijele države, žive u Plavu i Andrijevici, i na Cetinju, sa prosječnom visinom koja za nijansu prelazi 181 cm.

Interesantno je naglasiti da je ljetos objavljeno istraživanje kojim su rukovodili profesori sa Imperial koledža u Londonu, a u kojem je analiziran vjekovni trend kada je tjelesna visina u pitanju; međutim, navedena grupa naučnika, iako je analizirala skoro sve nacije na planeti, propustila je da utvrdi istorijske vrijednosti kada je visina najvisočije nacije sa početka 20. vijeka u pitanju, kao i današnje njene vrijednosti, pa je istraživanje crnogorskog naučnika veoma značajan dodatak navedenoj globalnoj studiji.

Profesor Popović je učestvovao i u nizu istraživanja u regionu, a najnovija studija koju je sproveo sa kolegama koje je predvodio češki istraživač, Pavel Grasgruber sa Masarik univerziteta u Brnu, utvrđeno je da najvisočiji ljudi u Bosni i Hercegovini žive, upravo u dijelu Hercegovine koji se geografski naslanja na Crnu Goru, pa predstavlja činjenicu koja se nadovezuje i potvrđuje rezultate koji su dobijeni u crnogorskoj studiji, odnosno zatvara geografski prostor koji predstavlja jednu cjelinu u kojoj žive najvisočiji ljudi na svijetu.

„Na pitanje, zašto Crnogorci nisu i dalje najvisočija nacija na svijetu, nakon 100 godina, odgovor se može naći u boljim uslovima života u razvijenim zemljama, kao što je Holandija, odnosno u boljoj ishrani, higijeni, kao i ekonomskom i zdravstvenom statusu ljudi u tim zemljama. Sa podizanjem standarda na prostorima Dinarskih Alpa, velika je vjerovatnoća da će se ove vrijednosti usaglasiti sa vrijednostima sa početka prošlog vijeka, odnosno da će Crnogorci ponovo biti najviša nacija na svijetu“, vjeruje profesor Popović.

Science Research Article

Paper 1, Original scientific paper.pdf

Paper 2, Royal Sociaty Open Science.pdf

12.01.2018 Rektorat

Dobra saradnja Univerziteta Crne Gore i Ministarstva kulture

17.01.2018 Rektorat

Prof. dr Božu Mihailoviću uručena nagrada Oktoih

17.01.2018 Rektorat
Otvoren konkurs za 16. generaciju polaznika Škole retorike. >>>

10.01.2018 Rektorat

Konkurs za učešće u studentskoj ljetnjoj školi CERN-a 2018.

28.12.2017 Rektorat

Na svečanoj sjednici Senata nagrađeni najbolji studenti i Institut za biologiju mora

27.12.2017 Rektorat

Rektor prof. dr Danilo Nikolić razgovarao sa ministarkom nauke dr Sanjom Damjanović

22.12.2017 Rektorat

Igoru Pajoviću i Martinu Ćalasanu uručene nagrade za naučna dostignuća u 2017.

21.12.2017 Rektorat

Poziv studentima za učešće na 10. takmičenju "Nelson Mandela World Human Rights Moot Court Competition"

20.12.2017 Rektorat

Razgovarano o saradnji sa Univerzitetom u Ukrajini