24.04.2017

Softver za antiplagijarizam na Univerzitetu Crne Gore

Univerzitet Crne Gore je počeo koristiti softver za antiplagijarizam iThenticate, najpoznatiji servis za otkrivanje plagiranja.

Predsjednik Naučnog odbora Univerziteta Crne Gore prof. dr Vladimir Pešić je najavio da će Naučni Odbor u saradnji ca Centrom za doktorske studije i Centrom za kvalitet i studije Univerziteta Crne Gore intenzivirati kontrolu doktorskih disertacija kao i magistarskih teza.

„Cilj je ne samo prevencija pojave plagijarizma, već prije svega  unapređenje akademskih vještina naučnog pisanja studenata doktorskih i magistraskih studija kao i akademskog osoblja“, kazao je profesor Pešić.

On je kazao da je iThenticate najpoznatiji servis za otkrivanje plagiranja, pokrenut 2004. godine.

„Softver upoređuje rukopise u formatima txt, pdf, doc, kako sa radovima u časopisima sa otvorenim pristupom - „open access“,  tako i sa radovima u časopisima bez otvorenog pristupa, sa knjigama, zbornicima sa konferencija, kao i web sadržajima na engleskom i drugim jezicima“, objasnio je profesor Pešić.

Softver iThenticate je nabavljen u okviru projekta koji podržava razvoj visokog obrazovanja i istraživačkog potencijala u cilju doprinosa daljem razvoju zemalja Zapadnog Balkana: “Enhancement of HE Research Potential Contributing to Further Growth of the WB Region“.

iThenticate_Academic_Datasheet_2013.pdf

12.01.2018 Rektorat

Dobra saradnja Univerziteta Crne Gore i Ministarstva kulture

10.01.2018 Rektorat

Konkurs za učešće u studentskoj ljetnjoj školi CERN-a 2018.

17.01.2018 Rektorat
Otvoren konkurs za 16. generaciju polaznika Škole retorike. >>>

28.12.2017 Rektorat

Na svečanoj sjednici Senata nagrađeni najbolji studenti i Institut za biologiju mora

27.12.2017 Rektorat

Rektor prof. dr Danilo Nikolić razgovarao sa ministarkom nauke dr Sanjom Damjanović

22.12.2017 Rektorat

Igoru Pajoviću i Martinu Ćalasanu uručene nagrade za naučna dostignuća u 2017.

21.12.2017 Rektorat

Poziv studentima za učešće na 10. takmičenju "Nelson Mandela World Human Rights Moot Court Competition"

20.12.2017 Rektorat

Razgovarano o saradnji sa Univerzitetom u Ukrajini