15.06.2017

Rektorka Radmila Vojvodić i ministarka nauke Sanja Damjanović gošće izložbe „Art@CMS“ u Beču

Slide1 background
FB, TW, Linkedin, YouTube ...dodaj me

Rektorka Univerziteta Crne Gore prof. Radmila Vojvodić i ministarka nauke dr Sanja Damjanović, na poziv direktora Nacionalnog muzeja Christiana Köberla i rektora Univerziteta primijenjenih umjetnosti Geralda Basta, posjetile su izložbu „Nauka i umjetnost“, koja je organizovana 9. juna u Nacionalnom istorijskom muzeju u Beču, u Austriji.

Rektorka Vojvodić i ministarka Damjanović razgovarale su o saradnji muzičkih, likovih i dramskih akademija sa Cetinju sa akademijama u Austriji, čiji studenti aktivno učestvuju u kreiranju programa Art@CMS, što je jedan od načina da se umjetnici širom svijeta povezuju i razmjenjuju ideje.

U kontekstu pristupanja Crne Gore u punopravno članstvo na CMS eksperimentu u CERN-u 23. juna ove godine, razmatrano je instaliranje izložbe na festivalu Otvoreni dani nauke, koji organizuje Ministarstvo nauke, a sa ciljem popularizacije nauke široj javnosti. Jedan od ciljeva je da program, koji omogućava spajanje svih naučnih i akademskih kapaciteta, bude prioritet i stalni zadatak akademija i naučnih institucija.

Rektorka i ministarska sastale su se i sa Jochenom Schieckom, direktorom Instituta za fiziku sa Akademije nauke Austrije, Elenom Leitenbauer sa Univerziteta Salcburg i Claudiom Rampitsch, direktoricom Akademije Sacré Couer iz Beča.

Izložba „Nauka i umjetnost“ dio je projekta „Art@CMS“, u sklopu kojeg se održava i međunarodni čas nauke i umjetnosti – sciARTmasterclass. Tvorac izložbe je naučnik i fotograf iz CERN-a Michael Hoch. Od oktobra izložbu je posjetilo skoro pola miliona gledalaca.

Art@CMS predstavlja saradnju umjetnika, naučnika, akademske zajednice i nastavnika. Cilj projekta je da se široj javnosti predstave ljepota nauke i najnovija otkrića, koja će nadahnuti mlade ljude da se bave naukom, naročito iz oblasti fizike fundamentalnih čestica, kao i da podstakne umjetnike da stvaraju na naučnim osnovama. U pitanju su fotografije CMS-a, jednog od najvećih LHC (velikog hadronskog sudarača) eksperimenata u CERN-u. Na eksperimentu učestvuju preko 3.000 naučnika, inženjera i studenata iz 200 istraživačkih institucija širom svijeta.

CMS eksperiment je bio u fokusu svjetske javnosti 2012. godine, zbog otkrića Higsovog bozona. Od 2010. godine preko kolaboracije, urađeno je preko 500 naučnih članaka na osnovu dobijenih podataka na eksperimentu. U tom smislu, izložba Art@CMS je obrazovnog karaktera. U isto vrijeme naglašava ljepotu prirode i stimuliše diskusiju i istraživanje nauke i umjetnosti.

U sklopu izložbe organizuje se interdisciplinarna radionica koja uključuje predavanje o fizici čestica, CERN-u i CMS eksperimentu. Vježbe, na kojima se analiziraju podaci fizike čestica, imaju za cilj da pokažu kako se naučno i metodološki ispravno obrađuju podaci, te provociraju filozofska i druga razmišljanja koja treba učesnike da inspirišu da smostalni kreiraju mišljenje o naučnim djelima.

22.06.2018 Rektorat

Rektor i predsjednik Upravnog odbora na proširenoj rektorskoj konferenciji BiH

20.06.2018 Rektorat

Konkurs za upis studenata 25. i 26. juna