Održan pripremni sastanak sa studentima koji odlaze na razmjenu

U organizaciji Kancelarije za međunarodnu saradnju Univerziteta Crne Gore održan je sastanak sa studentima koji ovog semestra, odnosno ove akademske godine, idu na razmjenu u okviru Erasmus+ programa.

Cilj sastanka, prvenstveno bio je upoznavanje sa studentima pred njihov odlazak na mobilnost, kao i razmjena iskustava i informacija vezanih za pripreme za mobilnost. Studenti su bili u prilici da dobiju odgovore na pitanja koja se tiču boravka na stranom univerzitetu, posebno u toku prvih sedmica razmjene. Teme sastanka su bile raznovrsne: dobijanje boravišne dozvole (za one koji nemaju vizu), sastavljanje i izmjena Ugovora o učenju (Learning agreementa), isplata mjesečne stipendije i ostala praktična pitanja vezana za odlazak na razmjenu.

Sastanku su prisustvovali i bivši stipendisti koji su svoja kako pozitivna, tako i negativna iskustva prenijeli studentima, i time ih uputili na sve ono šta ih čeka u stranoj zemlji, ali i dali savjete kako da prevaziđu prepreke na koje će neminovno nailaziti, kao i kulturni šok, koji je kod mnogih studenata prisutan, posebno u prvom mjesecu razmjene.  "Svaki početak je težak", naglasili su naši bivši stipendisti, ali sve teškoće brzo prođu. Kako kažu, na kraju pamte samo lijepe stvari i lijepa iskustva, a najveći pokazatelj toga je da bi se opet prijavili za ovaj program.

20.09.2017 Centar za međunarodnu saradnju

Naši studenti na Work & Travel programu

21.07.2017 Centar za međunarodnu saradnju

Posjeta Univerzitetu u Ljubljani u okviru HERIC projekta DCIC