12.12.2017

Predstavnik Čangša Univerziteta i direktorica Instituta Konfucije gostovali na RTCG

Slide1 background
FB, TW, Linkedin, YouTube ...dodaj me

Sekretar Odbora Čangša Univerziteta tehnologije i nauke Fu Hongijan i crnogorska direktorica Instituta Konfucije doc. dr Milena Đukanović bili su gosti Nacionalne Televizije Crne Gore.

U intervjuu, Hongijan je rekao da je imao čast susresti se s predsjednikom Filipom Vujanovićem i izrazio zahvalnost zbog zainteresovanosti  predsjednika za kinesku knjigu Crna Gora na prvi pogled.

Ova knjiga je jedno od istraživačkih dostignuća nastalih u saradnji Čangša Univerziteta i Univerziteta Crne Gore. Ona sagledava Crnu Goru sa aspekata politike, ekonomije, kulture, prirodnog okruženja i istorijskih relikvija. On je izrazio nadu da knjiga može pomoći kineskim ljudima da saznaju više o Crnoj Gori”, kazao je on.

Kad je riječ o razmjeni i saradnji Čangša Univerziteta i UCG, g. Fu Hongyuan je rekao da je potrebno promovisati razmjenu ljudi u Kini i Crnoj Gori, pri čemu su kulturne razmjene odgovornost i misija univerziteta.

Direktorica Instituta Konfucije doc. dr Milena Đukanović je kazala da je zahvaljujući podršci i pomoći Vlade i naroda Kine i Crne Gore, Institut Konfucije na UCG osnovan početkom 2015. godine.

"Institut je utemeljio 19 nastavnih područja koja pokrivaju Podgoricu i druga četiri grada, a registrovanih studenata ima više od 500. Takmičenje  Kineski most, obilasci, razmjene,  uspješno su se održavali do sada. Ove aktivnosti produbljuju međusobno razumijevanje i promovisanje prijateljstva između Kine i Crne Gore, tako da je Institut Konfucije postao značajna platforma za kulturnu razmjenu, posebno za tinejdžere”, kazala je Đukanović.

Kad je govorio o njegovom očekivanju povodom  saradnje s UCG-om u budućnosti, rekao je da je Univerzitet nauke i tehnologije Čangša inženjersko-multidisciplinarni univerzitet koji integriše inženjerstvo, nauku i ostale istaknute predmete.

“Univerzitet u Crnoj Gore je vrhunski univerzitet koji se bavi inženjeringom, ekonomijom, turizmom i drugim predmetima. Ova dva univerziteta imaju mnogo sličnosti u disciplinama i postoje široke perspektive saradnje dva univerziteta. Nadamo se da možemo unaprijediti saradnju na disciplinskom razvoju, sa vrhunskim učenicima, naučnim istraživanjima i drugim područjima univerziteta. U međuvremenu, organizujemo dolazak više stručnjaka u Crnu Goru kako bi objavljivali što više knjiga o kulturi, istoriji, društuo, ekonomiji, kao i prirodu Crne Gore, kako bi Kinezima promovisali Crnu Goru i podstakli promocijom crnogorsko-kinesku razmjenu“, kazao je Hongijan.

Njegova posjeta je promovisala interakciju dva univerziteta i ljudi dvije zemlje.

10.06.2018 Institut Konfucije

Uspješno završeno HSK testiranje

04.06.2018 Institut Konfucije

Predavanja o kineskoj kulturi čaja