04.06.2018

Predavanja o kineskoj kulturi čaja

Slide1 background
FB, TW, Linkedin, YouTube ...dodaj me

Kina je rodno mjesto čaja. Budući da je čaj otkriven prije 5500 godina, biljke čaja se uzgajaju u više od 60 zemalja širom svijeta, a oko 3 milijarde ljudi u više od 150 zemalja i regija piju čaj. U 1610. flota nizozemske kompanije East India transportuje prvi put čaj iz Indonezije u Evropu, i otvara tržište kineskog čaja u Evropi.

Drevnim putem svile Crna Gora je trgovala s Kinom. Čaj je takođe neophodno piće u svakodnevnom životu crnogorskog naroda. Kako bi dodatno poboljšao prijateljstvo između ljudi iz Kine i Crne Gore, Institut Konfucije na Univerzitetu Crne Gore pozvao je dr. Huang Shouena, glavnog urednika kineskog časopisa "Food & Machinery" i zamjenika direktora Hunan Food Science and Technology Society, da održi predavanje o kineskoj kulturi čaja u Crnoj Gori.

Tri predavanja realizovana su, od 25. do 28.maja. Predavanja održana u tri različita grada privukla su veliki broj ljubitelja čaja u Crnoj Gori.

Dr Huang je održao predavanje na temu "Ne samo čaj - Odiseja kineskom čaju" u Podgorici, 25. maja, dok je narednog 26. maja demonstrirao i objasnio  kinesku kulturu čaja u restoranu "Gradska Kafana" u Herceg Novom, kao važan dio "kineskog kulturnog dana". Tamara Vujović, gradski savjetnik i pomoćnica gradonačelnika Herceg Novog, prisustvovala je kulturi čaja i probala kineski čaj. Sa njom je, o daljoj saradnji sa Institutom Konfucije, razgovarala Luo Chunxia, ​​kineska direktorica IK na UCG.

U popodnevnim satima 28. maja održan je performans u Tehonopolisu, u Nikšiću.

Predavanja su pokazala živu kinesku kulturu čaja. Dr. Huang je ispričao priču "Shennong okusio stotine trava" i objasnio istorijsku evoluciju i širenje kulture čaja.

Kroz demonstraciju i objašnjenje ceremonije čaja, dr. Huang je istaknuo da je ona istovremeno proces poboljšanja životnog razumijevanja i samo-kultivisanja, te da  ceremonije čaja održava fizičko zdravlje i  unutrašnji sklad.

Čaj, važan dio kineske kulture, prenositelj je prijateljstva između Istoka i Zapada. Trend kineske kulture čaja u svijetu nije samo širenje zdravstvene tradicije drevne Kine, nego i simbol sklada, dijeljenja i saradnje kojoj su Kinezi stremili tokom proteklih pet hiljada godina

10.06.2018 Institut Konfucije

Uspješno završeno HSK testiranje

26.05.2018 Institut Konfucije