17.02.2015

Svečana ceremonija otvaranja Instituta Konfucije na Univerzitetu Crne Gore

Slide1 background
FB, TW, Linkedin, YouTube ...dodaj me

Svečanom ceremonijom u Rektoratu danas je otvoren Institut Konfucije na Univerzitetu Crne Gore, prvi u našoj državi. Instituti postoje u više od 100 zemalja svijeta, i bave se promocijom kineskog jezika i kulture.

Rektorka Univerziteta Crne Gore, prof. Radmila Vojvodić, rekla je da otvaranjem Instituta Univerzitet Crne Gore afirmiše otvorenost, djelovanje kroz pokretački duh, saradnju i udruživanje na svim poljima obrazovanja i naučno – istraživačkog rada. ,,Konfučijevim imenom rad instituta i simbolički i stvarno temelji i propagira osnovna načela konfučijanske filozofije života – čovjekoljublje, ispravnost i savjesnost“, istakla je rektorka Vojvodić.

Osim izučavanja kineskog jezika, upoznavanja sa tradicionalnim vrijednostima i savremenim tokovima kineske kulture, instituti Konfucije služe i njegovanju prijateljskih odnosa Kine i država u kojima djeluju. Podsjetivši na to da intenzivno prijateljstvo Crne Gore i Kine već postoji, predsjednik Crne Gore Filip Vujanović rekao je da Institut Konfucije predstavlja još jedan snažan most sa Kinom, sada i kroz naš Univerzitet. ,,Očekujem da će Institut biti novo ohrabrenje i nova podrška, a u mnogo čemu i inicijativa za dalju saradnju u mnogim oblastima“, rekao je Vujanović.

Institut Konfucije na Univerzitetu Crne Gore osnovan je kroz partnerstvo sa Čangša Univerzitetom nauke i tehnologije, koji već 60 godina gradi svoju obrazovnu prednost u oblasti ekonomije, inženjerstva, tehnologije, građevinarstva, elektrotehnike i energetike. Prorektor Čangša Univerziteta, prof. Jiang Changbo, zahvalivši se Univerzitetu Crne Gore na partnerstvu, pozvao je studente da upoznaju i uče kineski jezik, otkriju kinesku kulturu i nauku, i tako postanu nosioci kulturne i naučne razmjene između Crne Gore i Kine. Na izučavanje kineskih kulturnih vrijednosti pozvao je i ambasador Kine u Crnoj Gori, Cui Zhiwei, istakavši ulogu i posvećenost instituta i Kine izgradnji harmonijske raznolikosti svijeta, zasnovane na učenju, jednakosti i međusobnom povjerenju.

Institut Konfucije na našem Univerzitetu organizovaće brojne kulturne i obrazovne aktivnosti, nuditi stipendije i mogućnost razmjene studenata i nastavnika. Direktori Instiuta su dr Milena Đukanović i prof. Deng Rong.

25.05.2018 Institut Konfucije

Čas kulture o kineskom čaju

23.05.2018 Institut Konfucije

Završen HSKK test