Razgovor sa autorom pobjedničkog rješenja vizuelnog identiteta Boka akvarijuma

Slide1 background
FB, TW, Linkedin, YouTube ...dodaj me

Sa Slobodanom Vukičevićem, autorom pobjedničkog rješenja na konkursu za vizuelni identitet Centra za zaštitu biološke raznovrsnosti mora – Boka akvarijum, predstavnici projekta MONTEAQUA razgovarali su o karakteru logotipa, osnovnim idejama i simbolima, kao i o mogućnostima njegove primjene.

IBM-MONTEAQUA:Kakvog je karaktera logotip koji ste predložili i poslali na konkurs za vizuelni identitet Centra za zaštitu biološke raznovrsnost mora - Boka akvarijum?

VUKIČEVIĆ: LImageogotip Centra za zaštitu biološke raznovrsnosti mora-Boka akvarijum je znakovnog karaktera. On asocira na djelatnost institucije, kako oblikom i formom, tako i njegovim značenjem. Znak je kružnog oblika i kreiran je u minimalističkom duhu, likovnim svođenjem osnovne ideje.

IBM-MONTEAQUA: Koja je osnovna ideja od koje ste pošli prilikom izrade likovno grafičkog rešenja logotipa?

VUKIČEVIĆ: Likovno grafičko rješenje predloženog logotipa predstavlja spoj više ideja. Osnovna ideja  predstavlja zumiranje i stilizaciju glave najkarakterističnije vrste ribe koja živi u Jadranskom moru, modrulja. Utemeljenost osnovne ideje znaka, minimalističkim oblikovanjem, iznjedrilo je njegovu apstraktnost, koja sa sobom donosi nove spontane asocijativnosti.

IBM-MONTEAQUA: Šta predstavljaju simboli u rješenju koje ste ponudili?

VUKIČEVIĆ: Ako se detaljnije analiziraju likovni elementi koji grade znak možemo konstatovati da su simbolike utemeljene u djelatnostima institucije kao što su: stilizacija grafizma kartografije kopna i mora u Boki Kotorskoj; skok ribe iznad površne vode; oko modrulja, odnosno krug koji naglašava centar i dvosmisleno asocira na Sunce.

IBM-MONTEAQUA: U logotipu dominira plava boja. Da li osim, jasne asocijacije na more i njegovu boju ova boja ima još neko značenje u ovom rješenju?

VUKIČEVIĆ: Boja logotipa asocira na more, odnosno, boju kojom se kartografski obilježavaju vodene površine. S obzirom da je logotip vezan za projekat koji se radi na Univerzitetu Crne Gore on je kompatibilan sa bojom identiteta istoimenog univerziteta, kao naučno-obrazovne institucije. Znak je sveden na jednu boju zbog moderno-klasičnog karaktera koji nosi u sebi.

IBM-MONTEAQUA: Koje su mogućnosti primjene ovog logotipa?

VUKIČEVIĆ: Svedenost suvišnih elemenata i jednostavnost forme čine znak primjenljivim. Primjena logotipa je širokog spektra, od štampanih materijala preko elektronskih medija. Pogodan je i za animaciju, primjenu u reljefu itd... Podjednako dobro figurira u pozitivu i negativu. Umnožavanje znaka, gradi zanimljivu formu paterna koja je upotrebljiva u dizajniranju vizuelnog identiteta. Tipografija logotipa je ispisana sanserifnim fontom TW Cen MT (Regular i Bold).

08.06.2018 Institut za biologiju mora

Radionica „Održivo ribarstvo – borba protiv nelegalnog ribolova“

14.05.2018 Institut za biologiju mora

Radionica o invazivnim i unesenim vrstama