Predavanje Instituta za biologiju mora u Opštoj Gimnaziji u Kotoru o zaštiti palasture

U okviru projekta PinnaSPOT – Proučavanje, zaštita i mogući uzgoj školjke palasture (Pinna nobilis) u Bokokotorskom zalivu, predstavnici Instituta za biologiju mora Rajko Martinović, Milica Peković i Dr Aleksandar Joksimović održali su predavanje učenicima drugog razreda Opšte Gimnazije u Kotoru.

Cilj predavanja bio je edukacija mladih o  palasturi, zaštićenoj i ugroženoj vrsti u Mediteranu i uopšte o značaju zaštite i očuvanja biodiverziteta mora. Učenici su upoznati sa aktivnostima projekta koje uključuju proučavanje strukture i dinamike populacija, razvoj larvi i praćenje rasta juvenilnih formi, proučavanje fiziologije i genetike palasture, kao i staništa koja ova vrsta naseljava u Bokokotorskom zalivu. Posebna pažnja bila je usmjerena na uključivanje mladih ljudi u sprečavanje izlovljavanja ugroženih vrsta u cilju održivog korišćenja mora kao resursa.