24.07.2017

Apel - Spriječimo izlovljavanje palasture

Ovim putem želimo još jednom da skrenemo pažnju svim ljubiteljima i korisnicima našeg mora da ne izlovljavaju palasture jer je palastura zakonom zaštićena vrsta. Molimo sve očevice da skrenu pažnju onima koji, možda iz neznanja to rade.

Palastura je zaštićena vrsta, između ostalog i prema Rješenju o stavljanju pod zaštitu pojedinih biljnih i životinjskih vrsta (Službeni list RCG br. 76/06, od 12. decembra 2006. godine)

II. Biljne i životinjske vrste iz tačke I ovog rješenja i njihove razvojne oblike, legla i gnijezda zabranjeno je uklanjati sa njihovih staništa, oštećivati i uništavati, odnosno proganjati, uznemiravati, hvatati ili ubijati, a njihova staništa ne smiju se oštećivati ili uništavati.

III.Radnje iz tačke II ovog rješenja moguće je vršiti samo u naučno-istraživačke svrhe, uz pribavljenu dozvolu Agencije za zaštitu životne sredine

10.01.2018 Institut za biologiju mora

Poziv za izražavanje interesa za pozicije spoljnih eksperata na projektu MonteAqua

22.12.2017 Institut za biologiju mora