Majtsorski kurs Violine prof. Marka Josifoskog na Muzičkoj akademiji

Od 15 do 19 maja na Muzičkoj akademiji boraviće violinista i pedagog na FMU u Beogradu Marko Josifoski.  Tom prilikom održaće majstorski kurs za najbolje studente violine.

Marko Josifoski  jerođen 1978. uZemunu. Violinu je počeo da svirasa pet godina u klasiprof.ZoranaMilenkovića. Od 1988. godine bio je u klasi prof. DejanaMihailovićakodkoga je završiosrednjumuzičkuškolu “KostaManojlović”uZemunu i diplomirao i magistriraonaFakultetumuzičkeumetnosti u Beogradu.  Usavršavao se naHochschule fur Musik u Bernu u klasičuvenog prof. IgoraOzima (1998-2000). Bio je stipendistašvajcarskevlade i stipendistašvajcarskefondacije”LyraStiftung” zanadarenetalente.Pohađao je kurseve u Austriji, Nemačkoj, Sloveniji, Izraelu i Americikodvodecihprofesora I violinista: Ide Hendl, ŠlomoMinca, EdvardaGrača,RudjeraRičija, Nam-Jun-Kim, TomasaBrandisa, IgoraOzima i MilanaViteka. Bio je član “umetničkogmuzičkogkampaInterlochen” gde je studiraokod prof. AlenaOmsa i gde je sviraosasvetskimsimfonijskimorkestrom.Svirao je za UNICEF (Parma), u Ujedinjenimnacijama u Njujorku i namnogimfestivalima u zemlji i inostranstvu.Predstavljao je Jugoslavijunaevrovizijskomkoncertumladihsolista u Istanbulu(1990).Dobitnik je mnogihprvih i specijalnihnagradanarepubličkim i saveznimtakmičenjima u bivšojJugoslavijikao i mnogihinternacionalnihnagrada: PremioMocart u Veroni, u Strezi (Italija), u ČeškojRepublici”JanKocijan”, u Italiji”RodolfoLipicer”, ”Zlatniandjeo” zanajuspešnijegmladogumetnika. Dobitnik je OktobarskenagradegradaBeogradazavisokaumetničkadostignuća, nagradeSrpskeAkademijenauka i umetnostizanajuspešnijikoncert u sezoni 2003.godine kao i nagrade radio Beogradazaumetnikagodine 2004.Dobitnik je nagradekulturnoprosvetnezajednicegradaSkoplja.Nastupao je u Italiji, Americi, Austriji, Rusiji, Češkoj, Nemačkoj, Švajcarskoj, Švedskoj, Sloveniji, Makedoniji i Izraelu.Učestvovao je u projektuNacionalnekoncertnesezone 2008/09 u gradovimaSrbije.Svirao je sa: Rumunskomfilharmonijom, Turskimpredsedničkimsimfonijskimorkestrom, svetskimsimfonijskimorkestrom u Americi, Beogradskomfilharmonijom, simfonijskimorkestrom RTS, Makedonskomfilharmonijom, orkestrom VJ “StanislavBinički” kao i samnogimkamernimorkestrima u zemlji i inostranstvu-Novosadskimkamernimorkestrom, ”Sinfonieta“ Beograd, Musika Viva, Berner Bach orkestrom,Jeunesses Musicales orkestrom, Majstorigudači,CamerataSerbicaizvodećikocerte Baha,Vivaldija,Mocarta,Betovena,Bramsa,Čajkovskog,Bruha,Prokofjeva i mnogadelanapisanazaviolinu i orkestar.Član je UdruženjamuzičkihumetnikaSrbije od 1997.Član je triasaklaviristkinjomRitomKinkom I flautiskinjomLauromLevai-Aksin.Ostvario je trajnesnimkezamnoge radio i TV stanice u zemlji i inostranstvu.Poredmnogihdelasnimio je i svih 10 Betovenovih sonata sapijanistkinjomZarifomAlizadekoje je 2007. izdao PGP-RTS.Bavi se pedagoškimradomkaovanredni prof.na FMU u Beogradu.Održao je velikibrojmajstorskihkurseva i bio je članžirijanamnogimdomaćim i medjunarodnimtakmičenjima.