Posjeta njemačkog ambasadora

Njemački ambasador Hans Ginter Matern (Hans Günther Mattern) posjetio je Filološki fakultet i razgovarao sa studentima Studijskog programa za njemački jezik i književnost. Ambasador je studentima druge, treće i četvrte godine studija predstavio društveno-politiku situaciju u Njemačkoj, govorio o građanskim inicijativama u odnosu na aktuelno migrantsko pitanje, te o učešću mladih u politici. Studenti su bili slobodni da postave pitanja o mogućnostima usavršavanja u Njemačkoj, o načinu na koji se mladi ljudi u Njemačkoj uključuju u javni život i politiku, te o preprekama koje Crna Gora još treba da prođe na putu ka EU. Ambasador je kao jedan od velikih problema crnogorskog društva istakao upravo apatiju i apstinenciju građana od učešća kako na izborima, tako i u javnom i političkom životu uopšte.  Sa ambasadorom Maternom studenti su razgovarali i o profesionalnim perspektivama koje im znanje njemačkog jezika otvara. Mnogi studenti vide sebe kao buduće prevodioce i nastavnike njemačkog u zemlji i inostranstvu.  Ambasador je ohrabrio studente da dio svojih studija provedu na njemačkom govornom području i u inostranstvu uopšte, i da se osnaženi novim kompetencijama i znanjima, vrate u Crnu Goru i uzmu aktivno učešće u izgradnji sopstvene budućnosti.