Profesorice Filološkog fakulteta u Marburgu

Profesorice Filološkog fakulteta u Nikšiću dr Aleksandra Nikčević-Batrićević i dr Saša Simović, boravile su na Erazmus razmjeni na Univerzitetu  u Marburgu (Philipps-Universität), Njemačka. Tom prilikom prof. dr Aleksandra Nikčević-Batrićević održala je predavanja o američkoj feministkinji meksičkog porijekla Gloriji Anzaldui (“Many Borderlands to Pass: Gloria Anzaldua’s Poetics”) i o autobiografiji Elizabet Kedi Stenton (“Elizabeth Cady Stanton’s Elighty Years and More: Opening Spaces, Women’s Spaces”), dok je prof. Simović održala predavanja o američkom snu u romanu F. Skot Ficdžeralda Veliki Getsbi (“The American Dream(s), the Roaring Twenties, and The Great Gatsby”) i o predstavnici transcendentalizma Margaret Fuler (“Self-Reliance and Self-Emancipation: Margaret Fuller’s Woman in the Nineteenth Century”). Predavanja profesorica sa Univerziteta Crne Gore slušali su doktorandi Univerziteta u Marburgu, sa studijskih programa za anglistiku, medije i političke nauke. Tokom boravka na ovom univerzitetu, profesorice su sarađivale sa prof. dr Karmen Birkle, koja je rukovoditeljka Studijskog programa za anglistiku i direktorica Instituta za anglistiku i amerikanistiku Univerziteta u Marburgu, sa kojom su razgovarale o daljoj saradnji dva univerziteta. Na Šangajskoj listi univerziteta za godinu 2017. Univerzitet u Marburgu rangiran je između 401. i 500 mjesta.