Olga Vojičić-Komatina na Humboltovom univerzitetu u Berlinu

Dr Olga Vojičić-Komatina, saradnica na Studijskom programu za crnogorski jezik i književnost boravila je od 3. do 10. juna 2018. kao gostujući predavač na Institutu za slavistiku Humboltovog univerziteta u Berlinu posredstvom Erasmus+ razmjene nastavnika. U okviru kursa prof. dr Ane Katerine Hodel, čija je specijalnost kako ruski, tako i srpsko-hrvatski jezik i romantizam u južnoslovenskom kontekstu, Vojičić-Komatina održala je predavanje o Petru II Petroviću Njegošu i njegovoj ulozi u epohi romantizma. O svom iskustvu u Berlinu dr Vojičić-Komatina kaže:

"Studenti koji su pohađali kurs su uglavnom sa našeg govornog područja – Srbija, Bosna i Crna Gora. Bio je tu i jedan Njemac koji ima srpsko porijeklo koje je, zapravo,i razlog njegovog upisivanja južne slavistike. Neposredno pred put, dogovorila sam se sa profesoricom Hodel o metodologiji predavanja, a takođe sam joj  poslala svoju prezentaciju. Osobito me je obradovalo što su se predmeti naših interesovanja podudarili, jer i ona tumači Njegoša sa imagološkog, dakle, kulturološkog aspekta, potom iz perspektive romantičarske epohe i napokon, kroz dijahronijski presjek i uz komparaciju sa djelima koja su nastajala nakon Njegoša čije je književno djelo i postalo kanon. Dakle, nacionalni i slobodarski razlozi nastajanja djela "Gorski vijenac", tematska i motivska ravan teksta, istoričnost likova, žanrovska fuzija prisutna u epu/drami, uzori, potom odnos prema Drugome i Drugosti, tj.prema različitosti i u skladu sa tim rekonstrukcija crnogorskog, turskog i mletačkog kulturnog modela, jesu osnovni poetološki, potom i kulturološki principi koji su nam služili kao vođica za tumačenje Njegoševog djela. Korespondirajući sa predočenom koncepcijom, studente sam upoznala i sa radovima naših poznatih njegošologa Vesne Vukićević-Janković("Njegošev poetski univerzum") i Tatjane Đurišić-Bečanović ("O odbrambenoj snazi Njegoševih tekstova"). Na koncu, upoznala sam ih sa radom Međunarodnog naučnog skupa Njegoševi dani koji predstavlja/ju doprinos montenegristici i njegošologiji. Profesorici Hodel je već sve bilo poznato s obzirom na to da je njen stric Robert Hodel (sa univerziteta u Hamburgu) bio naš gost na Njegoševim danima."