Regionalna konferencija “Početi iznova - promjena teatarskog sistema“

Fakultet dramskih umjetnosti Univerziteta Crne Gore organizuje regionalnu konferenciju “Početi iznova - promjena teatarskog sistema”, koja će se održati u Ministarstvu kulture Crne Gore na  Cetinju u ponedeljak, 5. juna 2017. godine, sa početkom u 10 sati. Pokrovitelj konferencije je Ministarstvo kulture.

Povod za  konferenciju je nedavno objavljenja knjiga Dragana Klaića, “Početi iznova - promjena teatarskog sistema” u izdanju izdavačke kuće Clio, Fakulteta dramskih umjetnosti na Cetinju i Univerziteta umetnosti u Beogradu, koja govori o savremenim izazovima tranformacije institucionalnog sistema pozorišta i ugroženosti njegove dosadašnje javne misije.

Održavanje ove konferencije je planirano u tri odvojene panel diskusije od kojih svaka po uzoru na Klaićeve podnaslove iz knjige pojedinačno diferencira različita problemska pitanja. Tako prva panel diskusija pod naslovom: Trvdoglavo i dezorijentisano pozorište – između budžetske subvencije i tržišta dokolice, ima za cilj da teorijski pozicionira problem institucionalnog, neprofitnog ili narodnog  pozorišta u korelaciji sa izazovima, ali i dostignućima komercijalnog pozorišta.

U drugoj panel diskusiji pod naslovom: Kontekstualna promjena – izazovi repertoara pozorišta i festivala, predviđeno je da budu razmatrana najznačajnija pitanja i aspekti dinamičnih promjena u okviru kojeg se definiše repertoar institucionalnog pozorišta i festivala.

Treća panel diskusija pod naslovom: Švedski sto -  izvedbene prakse i izazovi novih produkcionih modela,  ima za cilj  da pokaže raznolikost regionalnih pozorišnih modela i da kroz studije slučaja diferencira odgovore i ukaže na niz primjera dobre regionalne prakse.

Učesnici konferencije su: dr Milena Dragićević  Šešić (FDU, Beograd), dr Darko Lukić, (ADU, Zagreb), dr Ana Stojanoska, (FDU, Skoplje), dr Aldo Milohnić (AGRFT, Ljubljana), dr Ivan Medenica (FDU, Beograd), dr Hazim Begagić (FDU, Tuzla), Ivica Buljan, direktor Drame HNK u Zagrebu, Jeton Neziraj, umjetnički direktor  Qendra Multimedia iz Prištine i Ana Vukotić direktorica FIAT-a.

Moderatori su Nataša Nelević, pozorišna kritičarka iz Podgorice, Katarina Pejović dramaturškinja iz Zagreba i Zoran Hamović, direktor izdavačke kuće Clio. Zaključna razmatranja konferenecije izložiće dr Edin Jašarović (FDU, Cetinje).

Konferenciju će otvoriti ministar kulture prof. mr Janko Ljumović.