27.01.2018

Mjerenje morfoloških dimenzija fudbalera Budućnosti iz Podgorice

U subotu 27. januara profesori Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta Crne Gore prof. dr Kemal idirizović, mr Jovan Gardašević i mr Ivan Vasiljević, su obavili detaljno mjerenje morfoloških parametara aktuelnog šampiona Crne Gore u fudbalu ekipe Budućnosti iz Podgorice, koja se priprema za drugi dio prvenstva. Navedena mjerenja omogućavaju sportistima praćenje procentualnog sadržaja masti u strukturi tijela i posebno po ekstremitetima, procentualne vrijednosti mišićne mase, koštane mase i praćenje parametara metabolizma. Osim navedenih parametara, takođe su izmjerene i vrijednosti kožnih nabora na pojedinim segmentima tijela.

ImageSa Fakulteta za sport su saopštili da utvrđivanjem i procjenom tjelesnih dimenzija započinje svaki funkcionalno-dijagnostički postupak. Da bi se kvalitetan plan i program treninga u vrhunskom sportu uspješno realizovao, važno je imati uvid u specifične zahtjeve sporta ili sportske discipline, odnosno uvid u aktuelno stanje relevantnih karakteristika i sposobnosti. Na temelju dijagnostikovanja određenih parametara i prepoznavanja dobrih i loših strana treniranosti sportiste ili sportske grupe, mogu se postaviti ciljevi i zadaci trenažnog procesa, kao i programi za pojedine cikluse u kojima se sportska priprema odvija.

Dan, 28.01.2018.

16.02.2018 Fakultet za sport i fizičko vaspitanje

U martu novi broj naučnog časopisa "Montenegrin Journal of sports science and medicine"

08.02.2018 Fakultet za sport i fizičko vaspitanje