Okrugli sto posvećen profesoru Branislavu Batu Kovačeviću (1933 – 2009)

Ciklus posvećen nekadašnjim profesorima Studijskog programa za Istoriju nastavljen je okruglim stolom posvećenom profesoru Branislavu Batu Kovačeviću (1933 – 2009). U svečanoj sali Filozofskog fakulteta u utorak 10. aprila 2018. godine predstavljeno je 12 naučnih izlaganja posvećenih naučno-istraživačkom radu prof. Kovačevića. Naučne radove predstavili su prof. dr Nada Tomović – Nova Evropa u djelu Branislava Kovačevića, prof. dr Živko Andrijašević – Branislav Kovačević u savremenoj crnogorskoj istoriografiji, doc. dr Marijan Premović - Neki aspekti istorijske metodologije u stručno-naučnoj prezentaciji profesora Branislava Kovačevića, dr Dragutin Papović - O značaju knjige „Đilas heroj-antiheroj“, dr Adnan Prekić – Naučno-metodološki pristup Branislava Kovačevića u istraživanju političkih ideja Komunističke partije Crne Gore, mr Ivan Tepavčević – Viđenje profesora Kovačevića o Crnoj Gori i Crnogorcima, mr Sait Šabotić – Sjećanje na profesora Branislava Kovačevića, Mr Jadranka Selhanović – „Crvena mrlja“ Branislava Bata Kovačevića, mr Milan Šćekić – Prvi svjetski rat u djelu Branislava Kovačevića, Marijan Mašo Miljić – Doprinos Branislava Kovačevića crnogorskoj istoriografiji kao priređivača i urednika značajnih knjiga i izdanja, dr Radenko Šćekić – Delikatne istoriografske teme u naučnom opusu Branislava Kovačevića, dr Boban Batrićević – Profesor Branislav Kovačević – pogled iz studentskog ugla.

U ime domaćina, Filozofskog fakulteta, učesnike okruglog stola pozdravio je dekan prof. dr Goran Barović koji je saopštio da se i ovim okruglim stolom nastavlja lijepa praksa sjećanja na bivše kolege.

Organizatori okruglog stola su Filozofski fakultet i Centar za Geopolitiku Filozofskog fakulteta.