28.09.2017

Retrospektive i perspektive etnologije i antropologije

RETROSPEKTIVE I PERSPEKTIVE ETNOLOGIJE I ANTROPOLOGIJE

Međunarodna naučna konferencija povodom 70 godina Etnografskog instituta SANU.

Sirogojno (Muzej na otvorenom ,,Staro selo"), Srbija, 8.-10. septembar 2017. godine

Prof. dr Lidija Vujačić sa Filozofskog fakulteta Univerziteta Crne Gore je učestvovala na međunarodnoj naučnoj konferenciji koju je organizovao Etnografski institut SANU od 8. do 10. septembra u Muzeju na otvorenom ,,Staro selo" u Sirogojnu na Zlatiboru. Konferencija je inicirana značajnim jubilejom - obilježavanjem 70 godina naučnoistraživačkog rada Instituta, a glavna tema je objedinila nekadašnje i savremene teorijsko-metodološke pristupe i diskurse u etnologiji i antropologiji. Kako su naveli organizotari skupa cilj je bio da se susretnu prethodna i aktuelna etnološko-antropološka saznanja i prakse, ,,koja bi zajednički pružila pogled na dinamiku razvoja ove nauke u poslednih 70 godina, kao i na moguća kretanja u budućnosti".

Izlaganje prof. dr Lidije Vujačić je bilo pod nazivom ,,Nove teorijske i istraživačke paradigme u etnologiji i antropologiji" u kojem se osvrnula na savremenu etnologiju odnosno antropologiju koja je u svoje istraživačko polje uvela nove teme i teorijske pristupe koji daleko premašuju "egzotizam" nepoznatog, udaljenog, tradicijskog itd. koji je ranije bio svojstven ovoj nauci. Između ostalog, istakla je da aktuelne teme poput medijalizacije društva, procesa globalizacije, neoliberalizma, fenomena (turbo)potrošnje, pitanja identiteta u smislu njegove fluidnosti i mogućnosti (re)konstrukcije, relativizacije vremena i prostora, migracija, kao i "sadžaja" svakodnevnog života proizvode i nove antropološke diskurse, pa i discipline, koje se oslanjaju najviše na studije kulture.

Više na:

Program.pdf

17.11.2017 Filozofski fakultet

10.11.2017 Filozofski fakultet

Spisak primljenih kandidata na postdiplomske - magistarske studije - II upisni rok za 2017/2018. godinu

08.11.2017 Filozofski fakultet

Globalizacija naspram nacionalizma

07.11.2017 Filozofski fakultet

Terenska nastava studijskog programa za istoriju

06.11.2017 Filozofski fakultet

Predavanje mr Luke Mitrovića o klimatskim promjenama

31.10.2017 Filozofski fakultet