28.09.2017

Retrospektive i perspektive etnologije i antropologije

RETROSPEKTIVE I PERSPEKTIVE ETNOLOGIJE I ANTROPOLOGIJE

Međunarodna naučna konferencija povodom 70 godina Etnografskog instituta SANU.

Sirogojno (Muzej na otvorenom ,,Staro selo"), Srbija, 8.-10. septembar 2017. godine

Prof. dr Lidija Vujačić sa Filozofskog fakulteta Univerziteta Crne Gore je učestvovala na međunarodnoj naučnoj konferenciji koju je organizovao Etnografski institut SANU od 8. do 10. septembra u Muzeju na otvorenom ,,Staro selo" u Sirogojnu na Zlatiboru. Konferencija je inicirana značajnim jubilejom - obilježavanjem 70 godina naučnoistraživačkog rada Instituta, a glavna tema je objedinila nekadašnje i savremene teorijsko-metodološke pristupe i diskurse u etnologiji i antropologiji. Kako su naveli organizotari skupa cilj je bio da se susretnu prethodna i aktuelna etnološko-antropološka saznanja i prakse, ,,koja bi zajednički pružila pogled na dinamiku razvoja ove nauke u poslednih 70 godina, kao i na moguća kretanja u budućnosti".

Izlaganje prof. dr Lidije Vujačić je bilo pod nazivom ,,Nove teorijske i istraživačke paradigme u etnologiji i antropologiji" u kojem se osvrnula na savremenu etnologiju odnosno antropologiju koja je u svoje istraživačko polje uvela nove teme i teorijske pristupe koji daleko premašuju "egzotizam" nepoznatog, udaljenog, tradicijskog itd. koji je ranije bio svojstven ovoj nauci. Između ostalog, istakla je da aktuelne teme poput medijalizacije društva, procesa globalizacije, neoliberalizma, fenomena (turbo)potrošnje, pitanja identiteta u smislu njegove fluidnosti i mogućnosti (re)konstrukcije, relativizacije vremena i prostora, migracija, kao i "sadžaja" svakodnevnog života proizvode i nove antropološke diskurse, pa i discipline, koje se oslanjaju najviše na studije kulture.

Više na:

Program.pdf

20.04.2018 Filozofski fakultet

Promocija knjige doktora Dragutina Papovića “Intelektualci i vlast u Crnoj Gori 1945-1990“

17.04.2018 Filozofski fakultet

Takmičenje iz sociologije učenika srednjih škola

16.04.2018 Filozofski fakultet

Otvorena vrata za nikšićke gimnazijalce

13.04.2018 Filozofski fakultet

SA STUDENTIMA/STUDENTKINJAMA STUDIJSKOG PROGRAMA ZA OBRAZOVANJE UČITELJA I STUDIJSKOG PROGRAMA ZA PREDŠKOLSKO VASPITANJE ODRŽANE RADIONICE SAVJETA EVROPE NA TEMU: ,,UPOZNAVANJE SA DEMOKRATSKIM KOMPETENCIJAMA”

12.04.2018 Filozofski fakultet

Okrugli sto posvećen profesoru Branislavu Batu Kovačeviću (1933 – 2009)

02.04.2018 Filozofski fakultet

STUDENTSKA POSJETA ARHIVSKOM ODSJEKU NIKŠIĆ

26.02.2018 Filozofski fakultet

Kreirani su mail nalozi za sve studente prve godine osnovnih studija, kao i za studente specijalistickih, magistarskih i doktorskih studija,upisanih školske 2017/18 godine.

22.02.2018 Filozofski fakultet

Biblioteci Fakulteta donirane Monografije akademskog slikara Rajka Todorovića Todora

19.02.2018 Filozofski fakultet

Filozofski fakultet je u saradnji sa Tehnopolisom, otpočeo pilot fazu projekta „Edukacija.me“