SAOPŠTENJE ZA JAVNOST

Fondacija “Sveti Petar Cetinjski“ u saradnji sa Filozofskim fakultetom UCG i Centrom za geopolitiku organizuje Okrugli sto “Crnogorska 1918“, povodom sto godina od Podgoričke skupštine. Okrugli sto će se održati u hotelu “Hilton” u Podgorici, 10. maja 2018. godine, sa početkom u 11 časova. Cilj skupa je da se iz različitih uglova problematizuje proces ulaska Crne Gore u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca, a posebno Podgorička skupština, na kojoj je donijeta odluka da se crnogorska država pripoji Kraljevini Srbiji i da se detronizuje vladajuća dinastija Petrović-Njegoš. Učesnici će, pored naučne rekonstrukcije ovog događaja, pažnju posvetiti njegovoj istoriografskoj interpretaciji i političkoj upotrebi u posljednjih sto godina. Uvodna izlaganja na Okruglom stolu podnijeće: dr Dragutin Papović, dr Vukić Ilinčić, dr Boban Batrićević, mr Petar Glendža, Željko Sošić, Nikola Rakočević i Slobodan Čukić, a zatim će uslijediti diskusija. Inače, ovo je prvi od dva planirana skupa, koji povodom sto godina od Podgoričke skupštine organizuje fondacija “Sveti Petar Cetinjski“ u saradnji sa Filozofskim fakultetom UCG i Centrom za geopolitiku. Drugi skup o Podgoričkoj skupštini održaće se novembra 2018. godine.

Prof. dr Živko Andrijašević, predsjednik Upravnog odbora fondacije “Sveti Petar Cetinjski”

Prof. dr Goran Barović, dekan Filozofskog fakulteta UCG

Dr Adnan Prekić, direktor Centra za geopolitiku