Terenski mobilni robot „MNE-ROBECO“, autor Mr Darko Skupnjak

• Terenski mobilni robot „MNE-ROBECO“, autor Mr Darko Skupnjak

Na Mašinskom fakultetu je dizajniran i napravljen terenski mobilni robot, koji je nazvan MNE-ROBECO. Konstrukcija ovog robota je jedinstvena. Ima četiri pogonska točka, koji se svi zaokreću. Zbog toga i konstruktivnog rešenja robota mogućnost manevrisanja je mnogo veća nego kod klasičnih rovera sa automobilskim tipom upravljanja (dva prednja točka se zaokreću).

Kako je robot namijenjen za kretanja van puteva, po neravnom terenu, razvijen je sasvim nov sistem oslanjanja, koji obezbjeđuje dobro prijanjanje svih točkova uz neravnu podlogu.

Takođe je razvijen jedinstven, potpuno nov prostorni polužni mehanizam za istovremeno zaokretanje sva četiri točka. Točkovi se mogu zaokrenuti maksimalno za 45°, tako da omogućavaju odlično manevrisanje vozila.

Mobilni robot se može koristiti za različite zadatke: istraživanje i uzimanje uzoraka tla, snimanje radioaktivnosti, traženje i lociranje mina, prenos tereta ili ljudi itd, zavisno od dodatne opreme za određenu namjenu.