Metalurško-tehnološki fakultet

Prof. dr Zorica Leka

e-mail: zorica@ac.me

Nastavničko zvanje: redovni profesor

Datum posljednjeg izbora: 26.06.2014.

Naučna oblast interesovanja: Neorganska hemija, bioneorganska hemija

Osnovne studije:  Prirodno-matematički fakultet, odsjek Hemija, Sarajevo, 1991.

Magistarska teza: „Sinteza, kristalna struktura i karakterizacija kalijum-3-ditiokarboksi-3-aza-5-amino-pentanoata i

odgovarajućih kompleksa Co(II), NI(II) i Cu(II)“, Hemijski fakultet, Beograd, 1997.

Doktorska disertacija: „Sinteza i karakterizacija kompleksa nekih prelaznih metala sa novim ditiokarbamato-ligandima“, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, 2002.

Naučno-istraživački rad:

Nacionalnih naučno-istraživački projekati; saradnik  (1-2) i rukovodilac  (3-4):
1. „Sinteza, kristalna struktura i karakterizacija kalijum-3-ditiokarboksi-3-aza-5-amino-pentanoata i odgovarajućih kompleksa Co(II), NI(II) i Cu(II)“ (1994-1996) koji je finansiralo MPiN Crne Gore, rukovodilac: Prof dr Momčilo Šljukić†, MTF -Podgorica,
2. „Sinteza, karakterizacija i biološka aktivnost nove serije polidentatnih ditiokarbamato-liganada i odgovarajućih kompleksa nekih prelaznih metala“ (2002-2004) koji je finansiralo MPiN Crne Gore, rukovodilac: prof. dr Vukadin Leovac, PMF- N. Sad,
3. „Sinteza, fizičko-hemijska i biološka karakterizacija novih ditio-jedinjenja, derivata EDTA, kao potencijalno aktivnih komponenata sa fiziološkim i farmakološkim efektom“ (2008-2011), rukovodilac: dr Zorica Leka, MTF-Podgorica.
4. „Sinteza novih ditiokarbamato jedinjenja i ispitivanje njihovih antimikrobnih i toksičnih osobina“ (2012- 2015), rukovodilac: prof. dr Zorica Leka, MTF-Podgorica.

Bilateralni projekti, rukovodilac (1-4) i  saradnik (5-6):
1. „Sinteza, struktura i fungicidna aktivnost novih ditiokarbamato derivata EDTA-a i njihovih metalnih kompleksa“, CG - HR (rukovodioci: Z. Leka, A. Višnjevac) (2011-2012)
2. „Fungicidna aktivnost novih kompleksa ditiokarbamatnih liganada s prelaznim metalima“,
CG - HR (rukovodioci: Z. Leka, A. Višnjevac) (2013-2014)
3.„Sinteza, fizičko-hemijska i strukturna istraživanja novih, potencijalno biološki aktivnih Schiffovih baza - derivata ditiokarbamata“, CG -HR (rukov: Z. Leka, A. Višnjevac) (2017-2018)
4. „Sinteza, karakterizacija i biološki aspekti novih ditiokarbamatnih kompleksa nekih prelaznih metala” CG-SR (rukovodioci: Z. Leka , S.Trifunović) (2017-2018)
5. „Antimikrobna i antioksidativna aktivnost određene grupe medicinski značajnih makromiceta iz Makedonije i Crne Gore“, CG - MK (rukovodioci: V. Vuksanović, Dz. Kungulovski) (2013-2014)
6. „Sinteza i karakterizacija PCM (fazno promjenljivih materijala) materijala – put ka ekonomiji baziranoj na vodoničnoj energetici“, CG-SR (rukovodioci: V. Asanović, J. Grbović-Novaković) (2019-2020)

Član je radnih timova međunarodnih projekata:
1. COST akcije:
- CA18112 (2019-2023): Mechanochemistry for Sustainable Industry i
- CA18224 (2019-2023): Green Chemical Engineering Network towards upscaling sustainable processes. 2. ERASMUS+ projekta (WP3): HarISA (2018-2022): Harmonization and Innovation in PhD Study Programs for Plant Health in Sustainable Agriculture;
Autor ili koautor 22 naučna rada štampana u časopisima sa SCIE liste i preko 50 radova saopštenih na međunarodnim i nacionalnim naučnim konferencijama.

Aktivnosti na popularizaciji nauke:

• 2018g. učestvovala kao član Komisije takmičenja iz prirodnih nauka i matematike “Zašto su mjerenja važna“za  učenike osnovnih  škola  Crne Gore  u okviru NVO Laboratorija za matematiku u partnerstvu sa  Zavodom za metrologiju  Crne Gore;
  • 2018.g. kreirala i realizovala (sa prof. Bigović) seminar „ Voda u hemijskim reakcijama“  za nastavnike srednjih stručnih škola Crne Gore u organizaciji Centra za stručno obrazovanje Crne Gore;
  • 2019.g. i 2020.g. učestvovala, kao stručni saradnik, u pripremi i realizaciji  takmičenja „ Ljepota kristala“ u organizaciji Zavoda za metrologiju Crne Gore  i NVO  Hrvatska udruga kristalografa iz Zagreba (HR)
  • godine učestvovala kao konsultant radionice “Hemija svuda oko nas” Zavoda za metrologiju u partnerstvu sa Ministarstvom nauke CG u okviru festivala “Otvoreni dani nauke 2019”
  • Od 2018.g. učestvuje u edukaciji osoba odgovornih za promet sredstava za zaštitu bilja u organizaciji Univerziteta Crne Gore ( Biotehnički fakultet) i Ministarstva polojprivrede Crne Gore