Filološki fakultet

Biografija - Pralas Jelena

Jelena Pralas osnovne studije završila je na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu 1995. godine gdje je potpom završila i magistarske studije i odbranila magistarski rad na temu "Egzili unutrašnji i spoljašnji - život i romani Virdžinije Vulf i Idit Vorton" iz oblasti nauka o književnosti. Kako se fokus njenog interesovanja u nastavi i nauci pomjerao sve više ka oblasti Teorije prevođenja i translatologije doktorsku je disertaciju odbranila na temu "Prevođenje kulturoloških obrazaca u prozi Džulijana Barnsa" spajajući multidisciplinarno književnost, studije kulture i translatologiju. Usavršavala se u oblasti istraživanja u Studijama prevođenja na nekoliko prestižnih međunarodnih seminara uključujući i "Nida School of Translation Studies" i "Translation Research Summer School", te u posljednjih pet godina izlagala na značajnim skupovima na stranim univerzitetima (University of Warrick, University of Westminster itd.). Aktivna je u izradi priručnika i glosara u procesu evropskih integracija, te u usmenom i pisanom prevođenju u oblasti visoke diplomatije, stručnom i književnom prevođenju. Uključena je u nastavu jezika struke u oblasti ekonomije i prava, u nastavu engleske književnosti viktorijanskog perioda i modernizma, te ponajviše u nastavu pisanog prevođenja stručnih tekstova u oblasti ekonomije i prava i nastavu teorije prevođenja.