Biotehnički fakultet

Biografija - Marković Božidarka

Božidarka Marković (rođena Popović) rođena je  01. 11. 1966. godine u Nikovićima, opština Plužine, Crna Gora. Osnovnu i srednju medicinsku školu završila je u  Foči - Bosna i Hercegovina, a Poljoprivredni fakultet -   Odsjek za stočarstvo završila je u Sarajevu   1990. godine.    Magistarsku tezu na katedri za odgajivanje i reprodukciju domaćih životinja odbranila je na Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu 1997.,  a doktorsku disertaciju  na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu 2004. godine. Radni odnos zasnovala je u septembru 1991. godine u kompaniji "YUKO" Holding u Žitištu – Zrenjanin, a od maja 1992. do danas zaposlena je Poljoprivrednom / Biotehničkom institutu, danas Biotehničkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. U zvanje višeg istraživača birana je u oktobru 1997. godine, a u zvanje naučnog sardanika u oblasti stočarstva novembra 2004. U zvanje vanrednog profesora  birana je u junu 2010. i reizabrana u decembru 2015. Rukovodilac je  studijskog  programa Stočarstvo, danas Animalna proizvodnja,  od njegovog  osnivanja (2005.) i predavač je na predmetima Opšte stočarstvo, Ovčarstvo i kozarstvo, zatim na predmetima Biotehnologija u stočarstvu i Animalni genetički resursi.

Na funkciju dekana Biotehničkog fakulteta stupila je 03. avgusta 2019. godine.

Do sad je kao istraživač učestvovala u realizaciji više  nacionalnih i međunarodnih projekata (dva FP7 projekta, 3 TEMPUS projekta, HERIC projektu, HERD projektu -KATUN, više bilatralnih projekata, te aktuelnom HORIZON 2020 - projektu SUPERG, itd). Nacionalni je koordinatopr za  animalne genetičke resurse pri  FAO od 2008. U proteklih 15 godina imala je više stručnih usavršavanja u inostranstvu (Norveška, Austrija, Italija, Njemačka, Mađarska, Slovenija, Estonija). Kao autor ili koautor do sada je publikovala preko 100 radova u domaćim i međunarodnim  časopisima i konferencijama.

Udata je i majka dvoje djece.