Elektrotehnički fakultet

Biografija - Zoran Veljović

Prof. dr Zoran Veljović je rodjen u Priboju 04.12.1968. godine, gdje je završio osnovnu i srednju školu sa odličnim uspjehom.

Nakon odsluženja vojnog roka, 1988. godine, upisao je Elektrotehnički fakultet u Titogradu, gdje je i diplomirao 26.09.1992. god. na temu „Složeni diversity sistemi za mobilni radio-kanal” sa ocjenom 10 (deset). Prosječna ocjena tokom studija bila je 9,58. Tokom studija više puta je nagradjivan, i to:

• Nagradom „19 decembar” od strane Skupštine opštine Titograd, 19.12.1991. god., kao najbolji student Elektrotehničkog fakulteta u školskoj 1990/91. godini;
  • Nagradom od strane Elektrotehničkog fakulteta u Titogradu, 31.01.1992. god., povodom 30 godina studija elektrotehnike u Crnoj Gori;
  • Nagradom od strane Univerziteta Crne Gore, kao najbolji student završne godine Elektrotehničkog fakulteta u Podgorici;
  • Plaketom Univerziteta Crne Gore, kao najbolji student Univerziteta Crne Gore u svojoj generaciji.

Poslijediplomske studije upisao je 04.11.1992. god. na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, koje je završio 21.09.1995. god. odbranom magistarske teze pod naslovom „Trelis kodna modulacija u mobilnim radio-sistemima”. Ispite na poslijediplomskim studijama je položio sa prosječnom ocjenom 10 (deset).

Doktorsku disertaciju „Nove tehnike višestrukog pristupa u mobilnim radio sistemima narednih generacija” odbranio je 29.09.2005. godine na Elektrotehničkom fakultetu u Podgorici.

Od 01.10.1992. godine Zoran Veljović radi kao saradnik na Katedri za računare i telekomunikacije Elektrotehničkog fakulteta u Podgorici. 11.04.1996. godine izabran je u zvanje asistenta na Katedri za telekomunikacije.

Još tokom studija Zoran Veljović je angažovan kao demonstrator pri izvođenju laboratorijskih vježbi na predmetima: Teorija električnih kola, Teorijska elektromagnetika i Osnovi telekomunikacija. Od 01.10.1992., kao saradnik na Katedri za računare i telekomunikacije, izvodi računske i laboratorijske vježbe iz predmeta Osnovi telekomunikacija. Pored toga izvodio je računske i laboratorijske vježbe iz Digitalne obrade signala, vježbe iz Osnova računarstva II, vježbe iz Brodske elektrotehnike na Fakultetu za pomorstvo u Kotoru. Nakon izbora u zvanje asistenta izvodio je računske i laboratorijske vježbe iz Osnova telekomunikacija I, Osnova telekomunikacija II i Mobilnih radiokomunikacija. U periodu od maja 1997. god. do jula 2000. godine izvodio je nastavu na kursu GMDSS (Global Maritime Distress and Safety System) za pomorce na Fakultetu za pomorstvo u Kotoru.

Zoran Veljović je izabran u zvanje docenta na Univerzitetu Crne Gore 31.03.2006. godine. Odlukom rektora Univerziteta Crne Gore, izabran je da dužnost prodekana za nastavu za mandatni period 2007-2010. god., a nakon toga i za mandatni period 2010-2013. god.

Odlukom Senata Univerziteta Crne Gore od 29.11.2012. godine izabran je u zvanje vanrednog profesora, a 09.10.2018. gidine u zvanje redovnog profesora. Obavljao je dužnost Dekana Elektrotehničkog fakulteta u dva mandata, od 01.08.2013. god. do 02.08.2019. god.

Zoran Veljović je kao autor ili koautor obajvio osam radova u eminentnim naučnim časopisima, 59 radova na medjunarodnim konferencijama, osam radova u domaćim i regionalnim časopisima i 46 radova na regionalnim konferencijama. Rukovodilac je tri naučno-istraživačka projekta. Autor je ili koautor 16 stručnih projekata, od kojih su tri u okviru EU FP7 programa. Bio je član tima za realizaciju pilot projekta prvog Centra izvrsnosti u Crnoj Gori. Osnivač je Laboratorije za mjerenje nivoa elektromagnetnih emisija, prve akreditovane laboratorije na Elektrotehničkom fakultetu. Bio je jedan od projektanata mobilne radio mreže Telekoma Crne Gore i rukovodilac tima za njenu implementaciju.

Zoran Veljović je oženjen i otac dva sina.