Prirodno-matematički fakultet

Biografija - Marković Marijan

Marijan Marković je rođen u Kotoru. Završio je gimnaziju Slobodan Škerović u Podgorici 2001. godine.

Na Matematičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu je odbranio doktorsku disertaciju pod nazivom Izoperimetrijska nejednakost i prostori analitičkih funkcija, 11. juna 2013. godine. Mentori za izradu disertacije su bili akademik Miodrag Mateljević i profesor David Kalaj. Disertacija istražuje povezanost izoperimetrijske nejednakosti sa analitičkim i harmonijskih preslikavanjima i odgovarajućim prostorima ovih preslikavanja. Djelovi disertacije su objavljeni u radovima:

M. Marković, A sharp inequality for holomorphic functions on the polydisc, Proceedings of the American Mathematical Society 141 (2013), 1693-1704;

D. Kalaj, M. Marković, M. Mateljević Charatheodory and Smirnov type theorems for harmonic mappings, Annales Academiae scientiarum Fennicae, Mathematica 38 (2013), 565-580;

M. Marković, Sharp inequalities over the unit polydisc, Journal of Functional Analysis 268 (2015), 2647–2671.

Od decembra 2016. godine zaposlen je kao docent na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta Crne Gore, a od decembra 2021. godine kao vanredni profesor na istom fakultetu.