Filozofski fakultet

Biografija - Barović Goran

Rodjen 1964. godine u Nikšiću gdje je završio osnovnu i srednju školu. Diplomirao na Nastavničkom fakultetu u Nikšiću, smjer Istorija i geografija, na Geografskom fakultetu Univerziteta u Beogradu magistrirao na smjeru kartografija, a na Departmanu za Geografiju, Univerziteta u NovomSadu odbranio je doktorsku disertaciju čime je stekao naučni stepen doktora geografskih nauka.

Kao student objavio je svoj prvi rad na kongresu Saveza Speleologa Jugoslavije, (Sarajevo,1987). Od 1991. godine zaposlen na Filozofskom fakultetu, kao asistent-pripravnik, asistent i  saradnik u nastavi i nastavnik na Odsjeku za Istoriju i Geografiju, a zatim i Studijskom programu za Geografiju na predmetima: Astronomska geografija, Kartografija, Opšta kartografija, Tematska kartografija i Matematička geografija. Do sada je objavio više od stopedeset naučnih i stručnih radova.

Članstvo u tijelima i organizacijama: Redovni član Dukljanske akademije nauka i umjetnosti od 2023. godine, Generalni sekretar DANU od 2022. godine, Član Odbora za geologiju i geografiju Crnogorske akademije nauka i umjetnosti od 1996. godine, i predsjednik Odbora od 2023. Godine, Sekretar Speleološkog društva Crne Gore, 1984-1990. godine, Predsjednik Saveza speleoloških organizacija Jugoslavije, 1995-2003. godine, član Matice crnogorske od  1995. Godine, Predsjednik „Speleološkog društva Nikšić“ od 2002-2022. godine. Predsjednik borda direktora Asiocijacije speleoloških društava Crne Gore, od 2006-2022. godine. Stručni saradnik i konsultant: National geographic yunior, od 2005. godine, NVO Gradjanski forum, koordinator za oblast zaštite životne sredine, RTVCG – stručni saradnik u obrazovnom programu, član Hrvatskog kartografskog društva, od 2012. godine, član UO Planinarskog saveza Crne Gore, član Savjeta Prirodnjačkog muzeja Crne Gore (2016-2020), član Senata UCG,(2016-2022)  član više komisija i radnih grupa u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, član Nacionalnog savjeta za obrazovanje (2015), saradnik Agencije za zaštitu životne sredine, SO Nikšić, Prodekan za nasatavu Filozofskog fakulteta u Nikšiću u periodu 2012-2014. godine, Dekan Filozofskog fakulteta u Nikšiću od 2014. do 2020. godine.

Zaposlen na UCG – Filozofski fakultet Nikšić u zvanju redovni profesor.

Oženjen, otac troje đece.