Prirodno-matematički fakultet

Biografija - Jaćimović Vladimir

Vladimir Jaćimović je rođen 16. 06. 1974. u Nikšiću. Završio je Osnovnu školu "Sutjeska" i maturirao u Gimnaziji "Slobodan Škerović" u Titogradu, odnosno Podgorici.

U septembru 1993. je upisao prvu godinu Fakulteta za računarsku matematiku i kibernetiku na
Moskovskom državnom univerzitetu "M.V.Lomonosov". Diplomirao je u julu 1998. sa "Crvenom
diplomom". U septembru 2001. godine je odbranio doktorsku disertaciju (zvanje kandidata fiziko-matematičkih nauka) na istom fakultetu.

2002. godine je zaposlen na PMF-u Univerziteta Crne Gore kao asistent u nastavi. Od 2017. godine radi na istom fakultetu u zvanju redovnog profesora.

Osnovni predmeti na kojima je Vladimir Jaćimović angažovan su Linearna algebra za studente prve godine i Matematičko modeliranje za studente četvrte godine Računarskih nauka.

Bio je mentor prilikom izrade 5 magistarskih i jednog doktorskog rada na UCG.

Osnovna istraživačka interesovanja Vladimira Jaćimovića su u oblasti matematičke fizike i samo-organizacije u kompleksnim sistemima. Sekundarne oblasti istraživačkih interesovanja su primjene kompleksnih sistema na mašinsko učenje i vještacku inteligenciju. Ostale oblasti istraživanja uključuju teoriju bifurkacija, dinamičke sisteme i matematičku teoriju upravljanja.

Vladimir Jaćimović je upravljao sa nekoliko TEMPUS projekata, uključujući:
145180-TEMPUS-2008-AT-SMHES ("Research and development capacities")
i JP-00199-2008 ("SEE doctoral studies in mathematics"). Takođe, bio je lider istraživačkih timova u bilateralnim projektima CG-Kina i CG-Makedonija. Član je Upravnog odbora u dvije COST akcije: CA15140 ("Improving Applicability of Nature-Inspired Optimization by Joining Theory and
Practice") i CA16228 ("European Network for Game Theory").

Uz to, učestvovao je u nekoliko komercijalnih projekata:
* Upravljanje u nekoliko projekata automatske regulacije tokom rada u
kompaniji Jawel Engineering Ltd. u Moskvi, 2003 - 2006.

* Koordinacija tima softverskih inžinjera iz CG za Sugar CRM, 2012.

Vladimir Jaćimović je autor ili ko-autor 30 naučno-istraživackih članaka u oblastima
kompleksnih sistema, matematičke fizike, teorije upravljanja i teorije bifurkacija.

Tokom karijere je držao predavanja na brojnim mežđunarodnim konferencijama.
Imao je plenarna predavanja po pozivu na mežđunarodnoj konferenciji AAA-2018
(Ohrid, Makedonija), kao i plenarno predavanje na konferenciji OPTIMA-2018 u Petrovcu. Član Organizacionog odbora mežđunarodne konferencije OPTIMA od njenog osnivanja 2009.

Tečno govori i piše engleski i ruski jezik, a posjeduje osnovno znanje italijanskog jezika.