Fakultet dramskih umjetnosti

Biografija - Vuković Vuk

Vuk Vuković je rođen u Dubrovniku (Hrvatska), osnovnu i srednju školu završio je u Herceg Novom (Crna Gora), a Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu (Srbija). Diplomirao je na Katedri za menadžment i produkciju u pozorištu radiju i kulturi. Doktorirao na istom fakultetu odbranivši disertaciju pod nazivom Društveni mediji: uticaj novih tehnologija na upravljanje komunikacijama. Dobitnik nagrade Arhont za inovativnu ideju i uspješan menadžment projekta FIST Radio. Dodatno se usavršavao u oblasti transakcione analize kao teorije komunikacije i ličnosti.

Na Fakultetu dramskih umjetnosti je angažovan od 2009. godine, prvo kao saradnik u nastavi, a potom i kao predavač. U zvanje docenta Univerziteta Crne Gore za oblast Medijska produkcija izabran je 2017. godine, a u zvanje vanrednog profesora za oblast Film i mediji 2022. godine. Predmete iz oblasti digitalne i audiovizuelne kulture i savremene medijske produkcije predaje i na Fakultetu političkih nauka, Filozofskom fakultetu i Fakultetu likovnih umjetnosti.

Na Univerzitetu umetnosti u Beogradu izabran je u zvanje gostujućeg profesora (visiting professor, 2023-2028) na interdisciplinarnim master studijama internacionalnog programa UNESCO Chair in Cultural Policy and Management (Interculturalism and Mediation in the Balkans) za predmet Digitalna transformacija medija i kulture.

Recenzent je Agencije za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja (Crna Gora), odnosno Nacionalnog tela za akreditaciju u proveru kvaliteta u visokom obrazovanju (Srbija), a bio je i član nacionalnog Tima za reformu visokog obrazovanja (HERE, Erazmus+, 2014-2017). Član je strukovnog Vijeća za umjetnost Senata Univerziteta Crne Gore, Komisije za master studije i Komisije za mobilnost. Obavljao je funkciju prodekana za nastavu Fakulteta dramskih umjetnosti.

Angažovan je kao ekspert i konsultant za program medijske pismenosti (L2D media literacy Montenegro program, The International Research & Exchanges Board – IREX). Bio je predsjednik Savjeta Javnog radiodifuznog servisa Radio-televizija Herceg Novi (2014-2019), član programskog i/ili organizacionog odbora mnogobrojnih konferencija iz oblasti medija i kulture, recenzent i evaluator stručnih i naučnih studija, monografija, časopisa, profesionalnih i sektorskih izvještaja. Autor je monografije Društveni mediji i upravljanje komunikacijama (2019, Fakultet dramskih umjetnosti).

Izbor iz naučnih i umjetničkih referenci:

Sever Globan, Irena and Vuković, Vuk (2022), Egalitarian or Stereotypical? Gender Representation in Disney Feature Fairy Tales of the Twenty- First Century, in P. Hobbs (ed.), Interpreting and Experiencing Disney: Mediating the Mouse, Fan Phenomena Chicago: Intellect, The University of Chicago Press, 72-87.

Vuković, Vuk (2020), Filozofija medija i Rat svjetova: književnost, radio, film, u M. Grujić i K. Olah (ur.), Film i književnost: zbornik radova. Beograd: Institut za književnost i umetnost, 415-430.

Vuković, Vuk (2019), Potentnost umjetničkih praksi prostoru digitalnih medija, u J. Ljumović (ur.), Moć kulture –multikulturalizam i savremene umjetničke prakse, Pogorica: Fondacija Konrad Adenauer, 55-63.

Vuković, Vuk (2019), Filozofija (medijske) distopije: društveni život između Sluškinjine priče i Crnog ogledala, In medias res : časopis filozofije medija, 8:14, 2219-2229.

Vuković, Vuk (2017), Medijska kultura i civilizacija slike: ka produkciji konteksta, Zbornik radova Fakulteta dramskih umetnosti, Beograd: Institut za pozorište, film, radio i televiziju FDU, 11-25.

Vuković, Vuk (2017), Supermoć i strategije medija: kako pričamo bajke danas?, In medias res : časopis filozofije medija, 6:10, 1567-1583.

Vuković, Vuk (2016), Identitet kao kreativna interakcija: Promocija Crne Gore u novim medijima, u R. Vojvodić i J. Ljumović (ur.), Crnogorske studije kulture i identiteta, Cetinje: Fakultet dramskih umjetnosti, 107-134.

Vuk Vuković, programski producent, Hercegnovske aprilske pozorišne svečanosti 2021 – Priča i pričanje: festival radio drame, 19-30. april 2021. (emitovanje: Radio Crne Gore, Radio Krš, Radio Herceg Novi, Radio Jadran, Radio Homer, Internet radio Feniks)

Vuk Vuković, autor i producent, UNESCO World Radio Day 2021: NOVI SVIJET – NOVI RADIO, 10 radijskih minijatura, Fakultet dramskih umjetnosti i Nacionalna kancelarija za UNESCO, 13.02.2021. (emitovanje: Radio Crne Gore, Radio Budva, Radio Tivat, Radio Herceg Novi, Radio Berane, Radio Kolašin, Radio Krš, Radio Titograd, Radio Homer)

Vuk Vuković, programski producent, Hercegnovske aprilske pozorišne svečanosti 2020 – Migracije: festival radio drame, 15-30. april 2021. (emitovanje: Radio Crne Gore, Radio Krš, Radio Herceg Novi, Internet radio Feniks), 15-30. april 2020.

Vuk Vuković, autor i producent projekta Earthquake Montenegro, 2018-2019, Kreativna Crna Gora: Identitet, imidž, promocija.

Vuk Vuković, autorski projekat dokumentarne radio-emisije Radio spašava živote (Remembrance On Earthquake: How would we save lives today?), World Radio Day, UNESCO online portal DiaMundialRadio i Radio Jadran, Radio Herceg Novi, Radio Kotor i Radio Tivat, februar 2016

vuk.vukovic.hn@gmail.com

vuk.vukovic@ucg.ac.me