Mašinski fakultet

Biografija - Vukčević Milan

MILAN VUKČEVIĆ

- Kratka biografija-

Rodjen je 1954. god. u Tomaševu – Bijelo Polje. Osnovnu školu je završio u Podgorici, a srednju-gimnaziju, takodje u Podgorici 1972. godine. Dobitnik je diplome "Luča". Mašinski fakultet u Podgorici je završio 1977. godine sa prosječnom ocjenom 9.2

Karijeru je započeo 1978. g. kao asistent na Mašinskom fakultetu u Podgorici. Poslediplomske studije je završio na Mašinskom fakultetu u Beogradu 1984. g. Doktorsku disertaciju je radio na Univerzitetu Lomonosov u Moskvi i odbranio je 1989. godine u Podgorici.

U više navrata, boravio je na specijalizacijama u inostranstvu od kojih se ističu duži boravci:

• 1980/1981. godine,  6 mjeseci na institutu STANKIN u Moskvi.
  • 1982. godine, 2 mjeseca na Politehnici u Lublinu- Poljska.
  • 1987/1988. godine, ukupno 14 mjeseci na Univerzitetu "Lomonosov" u Moskvi.
  • 1992. godine, 8 mjeseci kao dobitnik postdoktorske stipendije Evropske zajednice na Univerzitetu u Birmingemu u Engleskoj u zvanju viziting profesor.

Publikovao je pet knjiga i preko 250 radova u časopisima i zbornicima radova sa konferencija i simpozijuma, u velikom broju zemalja gdje je izlagao svoje radove. Učestvovao je u svojstvu rukovodioca ili istraživača u 28 domaćih i medjunarodnih projekata. Realizovao je značajan broj mentorstava, a dijelom je u fazi realizacije: preko 50 diplomskih radova, pet magistarskih teza i četiri doktorske disertacije.

Oblasti naučnog interesovanja prof. dr Milana Vukčevića su:

• Proizvodno mašinstvo
  • Industrijski inženjering

U okviru proizvodnog mašinstva dao je značajan doprinos na polju tehnoloških istraživanja: obrade plastičnim deformisanjem, obrade rezanjem i neknvencionalnih postupaka obrade. U istraživanjima su korišteni teorijski i eksperimentalni pristup, kao i simulacija procesa.

U oblasti Industrijskog inženjeringa dao je doprinos na polju istraživanja standardizacije što se prije svega odnosi na: sistem kvaliteta, zaštitu životne sredine – SQM, TQM, EMS i dio su timskog pristupa na širokom planu teorijske analize i aplikacije ove kompleksne materije. Takođe, istraživanja na planu primjene inženjerske ekonomije su uvedena u skladu sa svjetskim pristupom da je ekonomska analiza sastavni dio bilo kog inženejrskog rješenje i našla su, po prvi put u našem okruženju, svoju edukativnu aplikaciju na tehničkim i ekonomskom fakultetu.

Redovni je profesor:

• Mašinskog fakulteta u Podgorici
  • Fakulteta za pomorstvo u Kotoru
  • Fakulteta za proizvodnju i menadžment u Trebinju

Držao je nastavu na Elektrotehničkom, Metalurško-tehnološkom i Filozofskom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bio je angažovan na poslediplomskim studijama Ekonomskog fakulteta u Podgorici, kao i na Diplomatskoj akademiji Pravnog fakulteta u Podgorici.

Bio je 2016. godine kandidat za člana Crnogorske akademije nauka i umjetnosti (prošao je prvi krug izbora). Recezent je većeg broja časopisa.

Od drugih aktivnosti i priznanja izdvajamo:

• Bio je dekan Mašinskog fakulteta u Podgorici (1998-2002).
  • Ekspert Centra za kvalitet.
  • Direktor Centra za iseljenike Crne Gore u periodu od 2002-2013. godine gdje je realizovao značajan broj projekata i aktivnosti. Pod njegovim rukovodstvom i uredništvom publikovana je biblioteka Dijaspora (14 knjiga) i dvojezični časopis Dijaspora CG (32 broja). Koautor je monografije Dijaspora Crne Gore publikovane 2020. godine.
  • Bio je član Upravnog odbora Fonda za otvoreno društvo (Soroš).
  • Član je pregovaračkog tima za pristup EU- Poglavlje 25 (Nauka i istraživanje).
  • Bio je član Odbora direktora Željeznice Crne Gore i Crnagoraput.
  • Bio je senator  Univerziteta Crne Gore u tri mandata.
  • Član je odbora za monitoring master studija i odbora za upravljanje sistemom kvaliteta.
  • Bio je predsjednik Sektorske komisije za inženjerstvo i proizvodne tehnologije – Ministarstvo prosvjete. Ponovo je izabran na tu dužnost.
  • Predsjednik je Upravnog odbora instituta za standardizaciju Crne Gore (ISME).
  • U državnoj zajednici Srbija i Crna Gora bio je dva puta izabran na diplomatske dužnosti: za ambasadora u Argentini i ministra savjetnika u Norveškoj.
  • Univerzitet Crne Gore je 07.04.2021. godine izabrao prof. dr Milana Vukčevića u počasno zvanje PROFESSOR EMERITUS.
  • Prof. dr Milan Vukčević je član Akademije inženjerskih nauka Crne Gore.
  • Prof. dr Milanu Vukčeviću je dodijeljena Plaketa Fakulteta za proizvodnju i menadžment za izuzetne zasluge i doprinos razvoju Fakulteta.

U zvanju je professora emeritusa Univerziteta Crne Gore. Govori engleski i ruski jezik.

Adresa: Džordža Vašingtona 66, Podgorica

E-mail milanvu@ucg.ac.me