31.07.2017

„Skadar/Shkodra Lake Environment“

U pripremi  je knjiga „Skadar/Shkodra Lake Environment“ koju bi objavio jedan od vodećih svjetskih izdavača SPRINGER. Springer je  međunarodni akademski izdavač iz Njemačke koji je izdao oko 200.000 knjiga i 2.900 časopisa, i predstavlja danas  vodećeg svjetskog  izdavača u oblasti akademskog i naučnog izdavaštva u svijetu.

Naučna monografija
„Skadar/Shkodra Lake Environment“ obuhvatiće izmedju 25-28 pogavlja i pokriće  veoma različite aspekte  od hidrologije, geografije, hemije, preko biodiverziteta različitih grupa organizama koje naseljavaju Jezero pa do kulturnog i arhitektonskog nasleđa Skadarskog Jezera.  Urednik knjige je Prof dr Vladimir Pešić (UCG) dok su druga dva koeditora dr Gordan Karaman (CANU) i dr Andrey Kostianoy (Ruska Akademija Nauka).

Cilj je knjiga kakvu Skadarsko jezero, ali i Crna Gora zaslužuje. Objavljivanje jedne ovakve knjige od strane Springera na najbolji način bi pokazalo svu ljepotu i vrijednost ovog jedinstvenog ekosistema na svjetskom nivou, ali i jedno vrijedno zavještanje budućim generacijama u Crnoj Gori.  U izradi knjige učestvovaće izmedju 80 - 100 vodećih naučnika i stručnjaka za odredjene oblasti. Pored naučnika iz Crne Gore (UCG, Agencija za zaštitu životne sredine, Prirodnjački Muzej CG) i Albanije (sa Univerziteta u Tirani i Skadru) učestvovaće poznati naučnici iz Srbije, Njemačke, Rusije, SAD, Poljske, Mađarske..
Sa Univerziteta Cne Gore u izradi ove reprezentativne monografije o Skadarskom jezeru učestvovaće naučnici sa Prirodno-matematičkog fakulteta, Metalurško-tehnološkog fakulteta, Građevinskog fakulteta, Mašinskog fakulteta, Arhitektonskog fakulteta i Filozofskog Fakulteta.

Ugovor izmedju Urednika i kompanije Springer je potpisan pocetkom Jula 2017, dok su korespodentni autori dobili zvaničan poziv za pisanje poglavlja dobili krajem Juna.

Deadline za slanje poglavlja je kraj Decembra 2017.