01.03.2018

Saradnja sa casopisima iz Rusije

Profesor Vladimir Pešić izabran u Urednički Odbor jednog od vodećih Ruskih časopisa iz oblasti marinske biologije „Marine Biological Journal“ koji izdaje Ruska Akademija Nauka i Institut za Biologiju Mora iz Sevastopolja. Ovo je 12-ti međunarodni časopis čiji sam član Uredničkog odbora. Spisak časopisa je dostupan na linku i uključuje neke od vodećih časopisa iz Francuske, Njemačke, Rusije, Češke, Ukrajine, Irana, Bugarske, Albanije, Bosne i Hercegovine i Srbije.

Ovo je nastavak intezivne saradnje sa Institutom za Biologiju mora (Ruske Akademije Nauka) iz Sevastopolja. Prošle godine u saradnji sa vodećim ruskim institucijama koje se bave biologijom mora objavljena je monografija posvećena istraživanju Crnog Mora ("Advances in Ecological Research of Black Sea region") čiji su urednici Prof Pešić sa Univerziteta Cne Gore i vodeći ruski naučnik iz oblasti remote sensing (korišćenje satelitskih tehnologija) Prof Andrey Kostianoy.  U saradnji sa Prof Kostianoy i negovim timom iz Ruske Akademije Nauka uradjen je monitoring Skadarskog jezera koriscenjem satelitskih tehnologija (remote sensing) čiji će rezultati biti objavljeni u monografiji o Skadarskom jezeru koju će izdati vodeći svjetski izdavač "Springer".