Razvoj i misija Osnovnih studija Studijskog programa prevodilaštvo

Osnovne studije prevodilaštva osnovane su 2006. godine u okviru Instituta za strane jezike, tadašnje nezavisne organizacione jedinice Univerziteta Crne Gore (osnovan 1978. godine, a 2015. ušao u sastav Filološkog fakulteta).

Osnovne studije organizovane su kao dvopredmetne, što znači da svi studenti paralelno studiraju dva strana jezika. Na Prevodilaštvu se mogu studirati tri kombinacije: (1) engleski i francuski i (2) engleski i ruski. Studij je organizovan u skladu sa principima Bolonjske deklaracije i traje tri godine (6 semestara, 180 ECTS kredita). Zajedno sa postdiplomskim specijalističkim i postdiplomskim magistarskim studijem iz oblasti stručnog prevođenja, na Prevodilaštvu postoji mogućnost studiranja u trajanju od 5 godina (3+1+1).

Osnovne studije prevodilaštva nisu akreditovane za akademski ciklus 2017-2012. godinu, zbog čega je 2016. obustavljen upis u prvu godinu studija.