Naša misija

Cilj našeg studijskog programa jeste da mlade osobe željne znanja koja se tiču italijanskog jezika i kulture uputimo u osnove oblasti nauke o jeziku i književnosti uopšte, koje će moći da koriste u kontekstu proširivanja znanja i njihove primjene ne samo kada je italijanski jezik u pitanju, već i šire. Uz značajan broj lektorskih časova, na kojima počiva kvalitetan studij jezika, studenti imaju priliku da proučavaju fonološka, morfološka, leksička i sintaksička obilježja italijanskog jezika. Kroz istoriju i teoriju italijanske književnosti prolazi se postepeno i temeljno, počev od ranih tekstova sve do savremenih ostvarenja na italijanskom jeziku, posebno razvijajući slobodno kritičko mišljenje i potencirajući upotrebnu vrijednost usvojenih teorijskih znanja. Vođeni potrebom za stručnjacima iz ove oblasti dugo već prisutnom na savremenom tržištu rada, kako u užoj tako i u široj društvenoj zajednici, svoju misiju shvatamo kao izuzetno društveno bitnu, a svoje studente smatramo nosiocima budućeg razvoja, ne samo struke, već i opšteg društvenog napretka. Predavanja i vježbe koncipirani su u skladu sa najsavremenijim svjetskim i stručnim tendencijama, sa osnovnim ciljem stvaranja kompetentnog stručnog kadra.

Filološki fakultet u Nikšiću jedini je u Crnoj Gori koji omogućava studentima da po završetku studija rade kao predavači italijanskog jezika.