Projekat digitalizacije antičkih zapisa Crne Gore

Tokom 2014. godine Istorijski institut UCG  započeo je projekat digitalizacije antičkih natpisa Crne Gore, kao i saradnju sa evropskim EAGLE projektom. Ovaj projekat finansiralo je Ministarstvo kulture Crne Gore (nosilac projekta je Istorijski institut, a rukovodilac projekta dr Olga Pelcer-Vujačić) i nadamo se da će naša veb stranica i baza podataka biti samo početak digitalnog očuvanja kulturnog nasljeđa Crne Gore. Prikupljena je kompletna foto dokumentacija, urađene nove fotografije na terenu i podaci o sadašnjem stanju natpisa u Ulcinju, Kotoru, Risnu, Perastu, na Gospi od Škrpjela, u Budvi, Podgorici (lokalitet Duklje), Nikšiću, Beranama i Plevljima. Fotografisano je oko 150 sačuvanih natpisa sa teritorije Crne Gore. Fotografije su obrađene i objavljene su i u okviru evropskog EAGLE projekta na internet stranici http://www.eagle-network.eu/ koja je jedan od partnera. Tekstovi i metadata antičkih natpisa su pripremljeni i poslati u partnersku instituciju Elektronsku bazu natpisa u Hajdelbergu (EDH, http://edh-www.adw.uni-heidelberg.de/home). Saradnja sa ovom institucijom se nastavlja i kroz buduće projekte. Deo pripremljenog materijala je već postavljen na www.epigraphicamontenegrina.me i biće dopunjavan novim sadržajima redovno.

Drugi korak u istraživanjima je istorija epigrafskog istraživanja u Crnoj Gori od 15. veka pa nadalje. U početku ovaj projekat je bio predviđen kao digitalni korpus uglavnom latinskih natpisa iz Crne Gore, ali vjerujemo da će vremenom postati digitalno izdanje svih natpisa; grčkih, latinskih, islamskih, antičkih, srednjovijekovnih, što bi ukazalo na raznolikost u svim epohama razvoja na ovoj teritoriji. Projekat je predstavljen na konferencijama antičkih studija i digitalne epigrafike u Turskoj i Italiji. Veoma smo zahvalni našim prethodnicima za njihov temeljni rad na epigrafici u Crnoj Gori. Institut se zahvaljuje našim kolegama iz svih muzeja u Crnoj Gori za svu pomoć i doprinos i nadamo se da će se ova saradnja nastaviti.