Četvrto državno takmičenje Svjetske olimpijade u robotici 26. maja u SKCUCG

Četvrto državno takmičenje Svjetske olimpijade u robotici WRO (World Robot Olimpiad), u organizaciji Mašinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore u saradnji sa mađarskim Univerzitetom EDUTUS i organizacijom EDUTUS Crna Gora, održava  se u petak 26. maja 2023. godine, u Univerzitetskom sportsko-kulturnom centru. Svečano otvaranje takmičenja počinje u 9.00 časova, a takmičenje traje do 16.40 časova.

Na ceremoniji otvaranja će govoriti prof. dr Radoje Vujadinović, dekan Mašinskog fakulteta UCG, prof. dr Veselin Mićanović, prorektor Univerziteta Crne Gore, prof. dr Biljana Šćepanović, ministarka nauke i tehnološkog razvoja, dr Jelena Borovinić-Bojović, predsjednica Skupštine glavnog grada Podgorica, dr Olivera Injac gradonačelnica Glavnog grada Podgorica  i Peter Tamas Szilasi, direktor organizacije Edutus Crna Gora.

Događaj je otvoren za medije i javnost. Javnost ima pristup samo tribinama, a mediji sali u kojoj se održava takmičenje i svim ostalim prostorijama koje se koriste na dan takmičenja.

Interesovanje škola i učenika za učešće na takmičenju značajno raste, pa ove godine na takmičenju učestvuju 34 ekipe u četiri starosne kategorije: početnoj, elementarnoj, juniorskoj i seniorskoj. Pobjednički timovi u elementarnoj, juniorskoj i seniorskoj kategoriji imaju pravo da učestvuju na finalnom svjetskom takmičenju, koje se održava od  7. do 9. novembra u Panami. Osim međunarodnog finalnog takmičenja u Panami, pobjednički timovi će imati mogućnost da učestvuju i na drugim druženjima sa takmičenjem u Danskoj ili Mađarskoj.

World Robot Olimpiad je pravo globalno takmičenje iz robotike, posvećeno nauci, tehnologiji i obrazovanju. Na predlog Mašinskog fakulteta, a preko Univerziteta Crne Gore, naša država je započela proceduru pristupanja WRO asocijaciji početkom 2020. i završila krajem iste godine.

Sponzori ovogodišnjeg takmičenja su:

• FIVE G
  • Sistem-mne d.o.o.
  • Home systems d.o.o.
  • Hex d.o.o.
  • DOO "ČIKOM"
  • DoMEn d.o.o.
  • Rudnik uglja AD Pljevlja
  • Elektroprivreda Crne Gore
  • Univerzitetski sportsko-kulturni centar d.o.o.
  • Ambasada Mađarske u Podgorici
  • MIRVEL COMPANY DOO

Mašinski fakultet UCG je značajnim sredstvima obezbijedio održavanje ovogodišnje državne olimpijade u robotici.

Glavni organizator takmičenja u Crnoj Gori je mr Rade Grujičić.