Važna spona UCG-a i NTP-a u oblasti inovativne privrede i preduzetništva

Spona Univerziteta Crne Gore i Naučno-tehnološkog parka Crne Gore je ključ uspjeha u oblasti inovativne privrede i preduzetništva, zaključeno je na sastanku Rukovodstva UCG-a, izvršnog direktora Naučno-tehnološkog parka Crne Gore Velibora Boškovića i v.d. direktora Naučno-tehnološkog parka Beograd Gordane Danilović Grković.

Rektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Vladimir Božović kazao je da Univerzitet Crne Gore teži da uveća svoju prepoznatljivost i van naše zemlje.

„Upoznavši brojne ljude sa ozbiljnim potencijalom iz sfere nauke, inovacija i preduzetništva, uočio sam njihovu volju i vjeru u velike ciljeve. Uz taj entuzijazam i zalaganja, očekujem brz napredak", kazao je on.

Gospodin Bošković kazao je da NTP ima dobro razrađen koncept, te da vjeruje u budućnost i potencijale ovog mjesta sa kog će poteći podrška startap kompanijama, ali i pojedincima u razvoju i komercijalizaciji inovativnih proizvoda i usluga.

„Cilj NTP-a Crna Gora je da sa Univerzitetom ima najčvršću saradnju, jer je Univerzitet naš prirodni saradnik i baš sa tog mjesta treba dovesti najveći broj naučnika", rekao je on.

Gospođa Danilović Grković objasnila je da, kada je u pitanju razvoj, za isti su uvijek potrebni ljudi, a na Univerzitetu Crne Gore, kako je navela, kvalitetnih ljudi sa potencijalom zaista ima.

„Od 1000 ljudi ne možete naći 100 preduzetnika, već samo jednog sa kojim se počinje. Prednost NTP-a CG je u sistematičnom pristupu, a lokacija u Kampusu Univerziteta daje Parku dobre predispozicije za razvoj", dodala je ona i kazala da je ključni cilj zadržati talente.

Prorektorica za nauku i istraživanje prof. dr Irena Orović objasnila je da NTP zaista ima potencijal za razvoj, ali pod uslovom da koncept inovacija i komercijalizacija rezultata istraživanja budu prijemčiviji za akademsku zajednicu, ali i cjelokupno okruženje.

„Uvođenje koncepta inovacija i preduzetništva, kao i podsticanje kreativnosti, trebalo bi da počne na osnovnom nivou obrazovanja studenata", dodala je prorektorica Orović.

Sastanku je prisustvovala i šefica kabineta rektora Dijana Jovanović i programski menadžer NTP-a Radivoje Drobnjak.