Na MECO konferenciji 250 učesnika sa pet kontinenata

Mediteranska konferencija o ugrađenim računarskim sistemima poznata kao MECO (8th Mediterranean Conference on Embedded Computing), održava se u Budvi, od 10. do 15. juna. Ove godine konferencija okuplja preko 250 autora iz preko 40 zemalja sa pet  kontinenata, koji učestvuju u radu 10 tematskih workshop-ova, sesija i ljetnjih škola.

MECO je najreferentnija konferencija u polju prirodnih i tehničkih nauka, rođena u Crnoj Gori.

Od 2012. godine. konferencijabijleži stalni rast učesnika i  ove godine ima rekordan broj. MECO je referisana u IEEE, SCOPUS, Web of Science, Google Scholar, ResearchGate i svim značaajnijim svjetskim bazama iz oblasti računarskih nauka.

Posjeduje SJR impact factor od 2012. i prema američkom rangiranju konferencija veoma je dobro pozicionirana sa H=6. Radovi sa MECO konferencije su citirani preko 4000 puta u Google Scholar-u, dok se selektovani radovi  štampaju u Elsevierovom časopisu „Microprocessors and Microsystems - MIPRO“ sa SCI liste.

Do sada su na ovoj konferenciji učestovala dva dobitnika Nobela, a ove godine pisanom i video porukom učesnicima će se obratiti Nobelovac Jerome Friedman, sa MIT-a, dobitnik ove prestižne nagrade u fizici 1990. godine.

Pored tradicionalnog, već sedmog workshopa 7th EUROMICRO/IEEE Workshop on Embedded and Cyber-Physical Systems ECYPS'2019, MECO ove godine organizuje Summer School on Cyber-Physical Systems and Internet-of-Things - CPS&IoT’2019, na kojoj su predavači i polaznici sa najprestižnijih EU, američkih i japanskih univerziteta.

Tu su i 2nd Workshop on Recent Advances in Computational and Engineering Methods in Biomedicine and Rehabilitation, Workshop on Education and Pedagogy for Computer Science and Electronic and Electrical Engineering, Special Session on Digital Heritage (DIHE.ME), Projects and Companies Dissemination, 2nd Workshop on Electrical Energy Markets and Engineering Education (ELEMEND2019), Works in Progress (WiP) and MECO Student Challenge.

Konferencijom predsjedavaju Prof. dr Radovan Stojanović sa Univerziteta Crne Gore i Prof. dr Lech

Jozwiak sa Eindhoven Technical University. Sekcijom predavača po pozivu rukovodi Prof. dr Veljko Milutinović sa Indiana University Bloomington, član CANU i Evropske akademije nauka.

Od samog početka 2012. Univerzitet Crne Gore je jedan od glavnih organizatora ove prestižne konferencije. Ostali organizatori su Ministarstvo nauke, Eindhoven Technical University, Ryazan State Radio Engineering University, Univerzitet u Beogradu, Univerzitet u Zagrebu,  IEEE, EuroMicro, Crnogorska Asocijacija za Nove Tehnologije – MANT, Mediterranean Excellence in Computing and Ontology – MECOnet. Iz privrede konferenciju tradicionalno podržavaju Čikom, Elkon i Plantaže.

Program konferencije se nalazi na:  http://embeddedcomputing.me/en/meco-2019/program