Novotkrivena vrsta pijavice dobila ime po Crnoj Gori

Novotkrivena vrsta pijavice dobila je naučno ime po Crnoj Gori - Dina crnogorensis. Naseljava šumske izvore u oblasti Komova i jedna je od najrjeđih vrsta u crnogorskoj fauni.

Riječ je o krupnoj i vjerovatno veoma ugroženoj vrsti, sa izuzetno nebičnim i jedinstvenim životnim ciklusom koji će biti predmet posebne studije, kazao je profesor Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta Crne Gore Vladimir Pešić.

„Nova vrsta je nasličnija vrsti Dina serbica koja je ove godine opisana iz Zapadne Srbije i koja je izazvala veliku pažnju javnosti u regionu. Od vrste iz Srbije nova vrsta iz Crne Gore se značajno razlikuje u anatomiji kao i rezultatima DNK analize mitohondrijalnog gena citohrom oksidaze“ ? navodi Pešić.  , navodi profesor Pešić.