Stipendije Njemačke savezne fondacije za životnu sredinu (DBU)

PRILIKA DA DOBIJETE STIPENDIJU I PROVEDETE ŠEST DO DVANAEST MJESECI NA NJEMAČKIM INSTITUCIJAMA: Univerzitetima, istraživačkim institutima, kompanijama, organima za zaštitu životne sredine, nevladinim organizacijama, udruženjima, društvima, itd.

Njemačka savezna fondacija za životnu sredinu (DBU) je fondacija koju je osnovala Savezna Republika Nemačka 1989., i najveća je ekološka fondacija u Evropi. Svake godine DBU dodjeljuje do 60 stipendija za dalje kvalifikacije u oblasti zaštite životne sredine i prirode za mlade talente. Stipendije su otvorene za kvalifikovane diplomce mastera svih disciplina iz zemalja Centralne i Istočne Evrope (CEE), uključujući Crnu Goru. Tokom perioda stipendiranja u Njemačkoj, stipendisti razvijaju rješenja za pitanja životne sredine. Po povratku u svoje matične zemlje, alumni stipendisti bi trebalo da direktno prenesu i implementiraju svoja znanja u zemlje porijekla. U tu svrhu, u nekim slučajevima, DBU takođe može dodijeliti ograničenom broju alumnista dodatni mali grant u  matičnoj zemlji. Možete se prijaviti za stipendiju dva puta godišnje.

Rok za prijavu na proljeće je 5. mart 2022, a na jesen 5. septembar 2022. godine.

period finansiranja: 6–12 meseci
mjesečna pomoć: 1 250 eura; oslobođeni plaćanja poreza i doprinosa za socijalno osiguranje u Njemačkoj
zdravstveno osiguranje, osiguranje od nezgode i odgovornosti
nekoliko nedelja intenzivnog kursa njemačkog u Osnabriku