Od Slovenije do Njemačke kroz programe razmjene

Zahvaljujući bilateralnom sporazumu između Crne Gore i Slovenije, posredstvom kog je provela godinu dana na razmjeni, Valentina Ostojić, studentkinja sa Fakulteta političkih nauka, odlučila je da se još jednom prijavi za program razmjene, ovoga puta, na Univerzitetu u Hajdelbergu.

Kroz Erasmus + program, Valentina je provela jedan semestar na razmjeni.

“Prvi utisak donio je puno iznenađenja i na neki način, doživjela sam kulturni šok. Njemačka je zemlja reda i discipline, multikulturalno područje gdje možete vidjeti veliki broj ljudi koji dolaze iz drugih krajeva svijeta, a opet su lijepo uklopljeni u harmoničani život ove države. Smatram da sam se i ja brzo uklopila.” rekla je Valentina.

ImageBaden-Wurttemberg, u kome se nalazi Hajdelberg, treći je region u Njemačkoj po zastupljenosti stanovništva sa stranim porijeklom, međutim, kako govori Valentina, pored izražene multikulturalnosti, jezik kojim se govori je isključivo njemački.

“Ljudi su tolerantni prema različitostima i nemaju karakteristike osuđivačkog društva”, kaže ona.

“Samim tim što sam Erasmus+ student, studijski program mi je drugačiji i od „full-time“ studenata koji su ovdje, a naravno i od programa matičnog fakulteta. Primijetila sam da su studenati izuzetno informisani o svjetskim političkim tokovima i uvijek su spremni za diskusije i razmjenu mišljenja sa profesorima. Sistem ocjenjivanja je takođe drugačiji”, kazala je Valentina.

Ona navodi da ima sasvim dovoljno slobodnog vremena i da ga najviše koristi kako bi se spremila za naredna predavanja koja iziskuju obaveznu pripremu u vidu obrade članaka i materijala.

U Hajdelbergu, svakodnevno je u kontaktu sa mladim ljudima drugačijih kultura, ponašanja, razmišljanja, i životnih stilova.

Image“ Život u studentskim kampusima je neopisiv. Okružen si ljudima koji dolaze sa svih krajeva svijeta i to u potpuno drugačijoj sredini“, navodi Valentina.

Pored učenja, vrijeme koristi za obilazak okolnih gradova i zemalja što je, kako navodi, posebno ispunjava.

“Time što sam sama živjela već godinu i po dana u inostranstvu, u Sloveniji i Njemačkoj, vjerujem da me je to učinilo mnogo tolerantnijom i otvorenijom osobom. Sa sobom nosim djeliće kulture svih onih koje sam upoznala i provodila vrijeme sa njima”, rekla je Valentina.

Njena poruka drugim studentima je jasna i glasi da ne razmišljaju i da odmah iskoriste  priliku.

Foto: Univerzitet Hajdelberg