"Učimo zajedno: Kako suzbiti zagađenje plastikom u mediteranskim morskim zaštićenim oblastima"

U okviru projekta Interreg Med Plastic Busters MPAs tokom 23. i 24. februara odžana je hibridna konferencija pod nazivom “Učimo zajedno: Kako suzbiti zagađenje plastikom u mediteranskim morskim zaštićenim oblastima”, sa ciljem prezentovanja znanja, iskustava i naučenih lekcija koji su dobijeni implementacijom Plastic Busters MPAs akcija vezanih za kompletan ciklus upravljanja otpadom u moru, počevši od monitoringa i procjene do prvencije i ublažavanja. Institut za biologiju mora, Univerziteta Crne Gore je u okviru pomenutog projekta uz podršku Mediteranske informativne kancelarije za životnu sredinu, kulturu i održivi razvoj iz Grčke, sproveo akciju pod nazivom “Uspostavljanje šeme upravljanja napuštenim ribarskim alatima i promovisanje zajedničke odgovornosti u borbi protiv otpada koji vodi porijeklo iz sektora ribarstva i akvakulture”.

Predstavnica Instituta za biologiju mora, dr Slađana Gvozdenović Nikolić je na konferenciji predstavila rezultate i znanja koji su stečeni tokom implementacije pomenute akcije. Neki od najvažnijih rezultata jesu: Uspostavljanje šeme upravljanja za napuštene ribarske alate u Crnoj Gori; publikovanje naučnog rada na temu količine, tipologije i distribucije otpada u zaštićenim morskim oblastima; promocija i edukacija vezana za uspješno upravljanje napuštenim ribarskim alatima; instaliranje kanti koje su namijenje za sakupljanje otpada iz mora na uzgajalištima školjki i riba u Bokokotorskom zalivu.