Radionica Innovation brokering event održana u Institutu za biologiju mora

U ponedjeljak, 28. januara 2019. godine, u Institutu za biologiju mora Univerziteta Crne Gore održana je radionica Innovation brokering event. Na radionici su učestvovali predstavnici ribara, marikulturista, ugostitelja, trgovaca, Agencije za zaštitu životne sredine, Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore, Ministarstva održivog razvoja i turizma, nevladinih organizacija „Green home“ i Crnogorskog društva ekologa, te predstavnici Instituta.

U uvodnom dijelu radionice, u učesnici su bili upoznati sa projektom i planiranim aktivnostima, te konImageceptom Innovation brokering event-a. Kroz prethodne aktivnosti na projektu, akteri iz različitih sektora (ribari i marikulturisti; institutcionalni sektor; naučno-istraživački sektor) iz sve četiri države u kojima se sprovodi projekat AREIL ispunili su ankete na osnovu kojih je urađena SWOT (Strengths–Weaknesses–Opportunities–Threats) analiza, iz čega su izvučene po četiri teme za područja malogImage obalnog ribolova i marikulture zajednička za čitavo područje projekta. U nastavku radionice, učesnici su se izjasnili za diskusiju vezanu na jednu od ponuđenih tema, i podijeljeni u radne grupe. Tokom disukusija, zbog interesovanja većine učesnika za date teme, diskutovalo se plenarno. Rezultat diskusija su prijedlozi pilot-akcija, između kojih će se, zajedno sa prijedlozima ostalih država u projektu, izabrati nekoliko pilot-akcija zajedničkih za cijelo područje projekta.

Pijedlozi pilot-akcija koje su dali učesnici radionice u Kotoru su:

• Zamke (ćupovi) za lov hobotnice (Octopus vulgaris)
  • Trostruke stajačice za lov gambora (Melicertus kerathurus) (konstrukcija, veličina oka, prilov)
  • Uzgoj sunđera Aplysina aerophoba
  • Marinirana kubla (Alosa fallax) kao novi bendirani proizvod iz Crne Gore
  • Virtuelna pijaca (aplikacija za mobilni telefon)
  • Potencijalna upotreba akustičnih „pingera“ kao odbrana od deflina
  • Ciljani izlov zubatice (Pomatomus saltatrix) (potencijalno i drugih invazivnih vrsta) bez ograničenja.