ARIEL PLUS

Promocija malog ribarstva i transnacionalne mreže akvakulture u Jadransko-jonskoj markoregiji PLUS

Program: Interreg ADRION

Tip: Transnacionalni projekat saradnje

Trajanje: 01.01.2022 – 30.06.2022.

Ukupni budžet: 148.947,10 €

Budžet IBMK: 23.825,90 € (20.252,02 € (85%) kroz EU fondove, 3.573,88 € (15%) kontribucija IBMK)

Web-stranica: https://ariel.adrioninterreg.eu/

Projekat ARIEL postigao je značajne korake prema ubrzanju i prihvaćanju inovacija u sektorima malog obalnog ribolova i akvakulture, tj. ucrtavanju smjernica razvoja potencijala za buduće inicijative za saranju u ovim područjima. Ipak, potreban je dodatan korak kako bi se rezultati projekta konsolidirali i proširili, odnosno stavili u funkciju alati kreirani za trajanja projekta.

Glavni cilj projekta ARIEL PLUS je maksimizirati prenosivost i održivost glavnih rezultata projekta ARIEL prema zainteresovanim stranama unutar sektora malog obalnog ribolova i akvakulture širom Jadransko-jonske regije, kako bi se maksimalno iskoristile buduće inicijative i ulaganja u pametni i održivi plavi razvoj obalnih zajednica.

Projekat namjerava maksimalno iskoristiti pristup, taktiku i alate razvijan, na projektu ARIEL tokom tri godine saradnje, kapitalizirajući i proširujući ARIEL-ovu mrežu znanja i uspostavljenu saradnju među lokalnim, regionalnimi i nacionalnim javnim upravama, istraživačkim ustanovama, i socio-ekonomskim operatorima u sektorima malog obalnog ribolova i akvakulture. S obzirom na to da je uspostavljen na dubinskom razumijevanju izazova sa kojima se susreću ova dva sektora, na regionalnom i na nivou ADRION-a, kao i na tehničkim i upravljačkim preporukama razvijanim na prethodnom projektu, ARIEL PLUS očekuje sljedeće:

• Osnaživanje transnacionalne dimenzije rezultata i znanja ostvarenih kroz projekat ARIEL, kroz aktivnosti podizanja svijesti i organizaciju događaja namijenjenih korisnicima i zainteresiranim stranama u sektorima malog obalnog ribolova i marikulture, na lokalnom i nacionalnom nivou;
  • Dati transnationalnu kontribuciju u najboljem mogućem korišćenju budućih inicijativa i ulaganja u sektore ribarstva i akvakulture kroz izgradnju kapaciteta potencijalnih korisnika, te kroz podršku zajedničkim prijavama, osmišljavanju i upravljanju projektnih prijedloga EU;
  • Proširivanje ARIEL inovativne zajednice na nove članove i nove prilike za saradnju;
  • Napredak u operabilnosti postojeće ARIEL Platforme, virtuelnog prostora za susrete aktera u malom obalnom ribolovu i akvakulturi, u kome mogu razmjenjivati znanja i uspostavljati saradnju.

Na osnovu toga, ARIEL PLUS će se fokusirati na:

• ARIEL mrežu znanja;
  • ARIEL preporuke mjera i tehničke preporuke;
  • ARIEL nacrt inovativnih usluuga;
  • Platformu ARIEL.

Šest organizacija i ustanova iz Crne Gore, Grčke, Hrvatske i Italije, ranije uključenih u projekat ARIEL, obnovili su saradnju u cilju implementacije projekta ARIEL PLUS.

Partneri:

• CNR-IRBIM: Nacionalno vijeće za istraživanje – Institut za biološke resurse i biotehnologiju mora (Italija, vodeći partner)
  • Regija Marche (Italija, PP2)
  • IOR: Institut za oceanografiju i ribarstvo (Hrvatska, PP3)
  • RERA: Javna ustanova za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije (Hrvatska, PP4)
  • Regija Zapadna Grčka (Grčka, PP5)
  • IBMK: Institut za biologiju mora, Univerzitet Crne Gore (Crna Gora, PP6).