SHAREMED- Interreg MED

Razmjena i unapređivanje sposobnosti za rješavanje prijetnji po životnu sredinu u Mediteranskom moru

Image

Opis projekta: Potreba za procjenom i rješavanjem sve većeg prisustva postojećih prijetnji po životnu sredinu, koje se šire u prostoru i vremenu i preko političkih granica, zahtijeva transakciono koordinisano djelovanje zasnovano na zajedničkom razumijevanju zasnovanom na dokazima.

Projekat ima za cilj da poveća sposobnost mediteranskih regionalnih, subregionalnih i lokalnih vlasti i naučne zajednice za zajedničku procjenu i rješavanje opasnosti koje se odnose na zagađenje i prijetnje po životnu sredinu u mediteranskim vodama.

Ovaj cilj će se ostvarivati razmjenom znanja, zapažanja i tehnologija i izgradnjom zajedničkih okvira, alata i usluga za procjenu i eventualno ublažavanje uticaja prijetnji po životnu sredinu, uključujući one prekograničnog porijekla.

• uključiti stakeholdere i vlasti i zajednički definirati aktuelne i regionalne strategije
  • razvrstavanje i usklađivanje postojećih informacija, podataka i znanja i zajednički stvaranje baze koherentnih podataka
  • definisati zajedničke procedure i zajednički izraditi atlas mapa stanja i opasnosti
  • integrisati postojeću posmatračku infrastrukturu u zajednički transnacionalni sistem i zajednički širiti zapažanja putem zajedničkog portala
  • poboljšati mogućnosti predviđanja putem razvoja i primjene obalnih transnacionalnih sistema visoke rezolucije
  • istražiti potencijal novih metodologija posmatranja
  • definisati mape puta, smjernice, akcione planove.

Gore navedene akcije će:

• povećati sposobnost vlasti i naučne zajednice da posmatraju, procjenjuju i rješavaju životne prijetnje
  • povećati koherentnost i efikasnost procjena
  • favorizovati pristup i upotrebu postojećih informacija i zajedničku proizvodnju projekata.

Ovo će poboljšati sposobnost za proizvodnju i davanje koherentnih i zajednički proizvedenih procjena o važnim pitanjima kao što su zagađenje (smeće u moru), promjene trofičkih režima (eutrofikacija/oligotrofikacija), vremenske/klimatske promjene (morski toplotni talasi, zagrijevanje, zakiseljavanje), kao i povećavajući mogućnost pronalaženja pristupa i korišćenja postojećih podataka i informacija o tim pitanjima, a služi uslugama potreba odgovornih nacionalnih entiteta, zainteresovanih strana i kruga korisnika.

Ovo će zahtijevati definisanje i primjenu okvira saradnje, višestepenskih sporazuma, protokola za prikupljanje, upoređivanje, integraciju, usklađivanje i razmjenu postojećih znanja, kao i za integraciju postojeće osmatračke infrastrukture.

Aktivnost će doprinijeti konsolidaciji multilateralne koordinacije, favorizovati zajedničko razumijevanje pojava, razviti okosnicu budućeg transnacionalnog sistema posmatranja i doprinijeti definisanju akcionog plana za rješavanje životnih prijetnji.

Projekat će iskoristiti znanje dobijeno prethodnim projektima i doprinijeti definisanju dugoročnih strategija i akcionih planova za procjenu i rješavanje prijetnji po životnu sredinu na Mediteranu.

Ukupan budžet projekta je 3,100,000.00€ od čega je Univerzitetu Crne Gore-Institutu za biologiju mora na raspolaganju 70,000.00€.

Početak projekta:01.10.2019

Završetak projekta: 30.06.2022

Partneri na projektu:

OGS (Istituto Nazionale di Oceanografia e di Geofisica Sperimentale)-Italy-lider

Valenciaport Foundation for Research, Promotion and Commercial Studies of the Valencian region-Spain

National Institute of Biology-Slovenia

CSIC - Institute of Marine Sciences-Spain

AIX-MARSEILLE UNIVERSITY-France

University of Malta-Malta

INTERMODAL TRANSPORT CLUSTER-Croatia

Portuguese Institute of Sea and Atmosphere, I. P.-Portugal

LaMMA Consortium - Environmental Monitoring and Modelling Laboratory for Sustainable Development-- Division of Oceanography-Italy