Student završne godine Ekonomskog fakulteta o bavljenju preduzetništvom i razvijanju biznis ideja

Srđan Buha iz Podgorice, 22 godine, student je završne godine osnovnih studija na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore. U slobodno vrijeme bavi se preduzetništvom na raznim radionicama, vebinarima i volontira. Smatra da u Crnoj Gori još uvijek vlada mentalitet da je bolje raditi samo za platu i slijepo slušati vođu, i da nam fale kritička misao, promjene i lideri.

Monitor: Odakle interesovanje za preduzetništvo?

Buha: Moja želja da saznam više o preduzetništvu je proistekla od ljudi na društvenim mrežama koji uspješno vode svoje biznise koristeći te platforme, kao i od brojnih start-up akademija i početnika koji ih pohađaju. Ono što me posebno privlači u preduzetništvu su sloboda poslovanja, kreativnost i fleksibilnost.

Monitor: Kako koristite slobodno vrijeme?

Buha: Prevashodno da se obrazujem. Pratim kreativne ljude i njihovo poslovanje na mrežama, a pored toga učestvujem u brojnim seminarima, vebinarima i obukama iz oblasti preduzetništva.

Monitor: Koje osobine mora da ima preduzetnik?

Buha: Preduzetnik mora da bude inovativan, prilagodljiv, liderski nastrojen, empatičan, sposoban i svjestan sopstvene odgovornosti.

Monitor: Ispričajte nam nešto o biznis idejama i projektima na kojima ste učestovali.

Buha: Imao sam priliku da budem dio mnogobrojnih projekata, radionica i seminara iz oblasti preduzetništva, ali bih posebno izdvojio jedan, u okviru NVO Propeler, kada sam kreirao sopstveni proizvod koristeći se 3D štampom. Riječ je o košarkaškom tanjiru koji ima više pregrada i koji je pogodan za hranu i grickalice. Odlučio sam se za neki proizvod koji će služiti ne samo domaćinstvu, nego i svim ljubiteljima sporta, generalno, košarke. Tanjir se može koristiti za više namjena, a manje vremena se troši za nabavljanje novih tanjira i pranje suđa. Taj kurs razvoja NVO Propeler trajao je nedjelju dana. Takođe, koristim i društvenu mrežu Instagram da pratim vebinare i seminare o prodaji i marketingu, kao i o online biznisu. Planiram da, preko Univerziteta Crne Gore, realizujem i obuku za početnike u biznisu i da, u nekoj skorijoj budućnosti, stupim u biznis, odnosno start-up akademiju.

Monitor: Kakvo je stanje u preduzetništvu u Crnoj Gori?

Buha: Preduzetništvo u Crnoj Gori može da se razvija, prvenstveno zahvaljujući tome što slijedimo pravac razvoja zemalja Evropske unije (EU). Imamo prostora i da razvijamo online biznise i digitalni marketing, čak i više nego turizam. Pandemija virusa COVID-19 je to pokazala. Kako je riječ o globalnom tržištu, samim tim imamo i mogućnost primjene globalnih strategija i kreiranja sopstvenih ideja. Moguć je napredak na tom polju, moglo bi se poraditi na stvaranju biznis centara, obuka, akademija iz nacionalnog budžeta za razvoj privatnih biznisa. To će državi kasnije mnogo više vratiti, a paralelno se razvija kreativnost. Nažalost, kod nas još uvijek vlada mentalitet da je bolje raditi samo za platu, razvijati samo jednu vještinu i slijepo slušati vođu. Fale nam kritička misao, promjene i lideri.

Monitor: Šta biste posavjetovali mlade osobe koje žele da se bave preduzetništvom?

Buha: Posavjetovao bih ih da prate događaje koje organizuje Univerzitet Crne Gore, kao i kurseve iz različitih oblasti, digitalne fabrike i podcaste ljudi koji se time bave. Ukratko – da rade na sebi.

Izvor: Monitor