Formiran Savjet najboljih studenata Ekonomskog fakulteta Univerziteta Crne Gore

Na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore prvi put je formiran Savjet najboljih studenata, odlukom dekana, prof. dr Mijata Jocovića. Na svečanom prijemu povodom formiranja Savjeta, studenti su razgovarali sa dekanom Jocovićem i prodekankom za nastavu, doc. dr Zdenkom Dragašević, o razlozima za formiranje ovog posebnog savjetodavnog tijela Dekana, i njegovim nadležnostima.

Tom prilikom, dekan Jocović je istakao: „Imao sam posebnu čast i veliko lično i profesionalno zadovoljstvo da potpišem Odluku o formiranju Savjeta najboljih studenata Ekonomskog fakulteta koji broji 51 člana. Naši redovni studenti osnovnih i master studija sa svih studijskih programa, koji imaju prosječnu ocjenu višu od 8,5, postali su članovi posebnog savjetodavnog tijela Dekana koji će doprinijeti promjenama na Ekonomskom fakultetu po mjeri njegovih najboljih studenata! Na ovaj način, stvorili smo priliku da se čuje i uvaži njihovo mišljenje o kvalitetu nastave i vannastavnih aktivnosti i stvori mehanizam putem kojeg će njihove sugestije o unapređenju svih elemenata nastavnog procesa biti primijenjene. Ohrabrujemo vas da svojom odlučnošću i posvećenim radom, osobinama koje su vam i obezbjedile status najboljih na fakultetu, budete idejni tvorci aktivnosti koje će doprinijeti kvalitetu studija i studentskog života!“

Odlukom o formiranju Savjeta najboljih studenata predviđeno je da Savjet čine studenti osnovnih studija (akademskih i primijenjenih u Podgorici i Bijelom Polju) i studenti master studija.

Osnovne studije:

• I godina – studenti koji su položili sve predmete u prvom semestru i ostvarili prosječnu ocjenu veću od 8,5;
  • II godina – studenti koji su položili sve predmete i na kraju trećeg semestra imaju ostvarenu prosječnu ocjenu veću od 8,5;
  • III godina – studenti koji su položili sve predmete i na kraju petog semestra imaju ostvarenu prosječnu ocjenu veću od 8.5.

Master studije:

• I godina – studenti koji su položili sve predmete u prvom semestru i ostvarili prosječnu ocjenu veću od 9,5:
  • II godina – studenti koji su položili sve predmete i na kraju trećeg semestra imaju ostvarenu prosječnu ocjenu veću od 9,5.

Nadležnosti Savjeta najboljih studenata su:

• Davanje preporuka i mišljenja Dekanu i upravi Ekonomskog fakulteta u svrhu unapređenja nastavnog procesa;
  • Promovisanje inkluzivnosti među studentskom populacijom u svim procesima na Ekonomskom fakultetu;
  • Saradnja sa Dekanom i upravom Ekonomskog fakulteta u svrhu promocije značaja praktične nastave i davanje preporuka za njeno unapređenje;
  • Saradnja sa Dekanom i upravom Ekonomskog fakulteta u svrhu mobilisanja većeg broja studenata da uzmu učešće u programima međunarodne mobilnosti;
  • Promovisanje potrebe integralnog razvoja savremenog studenta u uslovima izražene konkurencije na tržištu rada kroz podsticanje studenata za ućešće u vannastavnim sadržajima;
  • Promocija izvrsnosti kroz diseminaciju dobre prakse i postignuća članova Savjeta najbojih studenata;
  • Iniciranje uspostavljanja saradnje sa partnerskim organizacijama u regionu;
  • Uključivanje predstavnika Savjeta najboljih studenata u promocione aktivnosti Ekonomskog fakulteta;
  • Pokretanje inicijativa i debata vezanih za organizovanje diskusija na aktuelne ekonomske teme;
  • Uključivanje studenata članova Savjeta u EU projekte, istraživačke projekte i akreditacione projekte Ekonomskog fakulteta;
  • Davanje savjeta i preporuka prilikom kreirana vannastavnih sadržaja i njihovog prilagođavanja potrebama studenata;
  • Davanje preporuka i mišljenja prilikom kreiranja novih studijskih programa.

Odlukom je predviđeno i da članovi Savjeta najboljih studenata iz svojih redova biraju predsjednika na mandatni period od jedne godine, a da se spisak članova Savjeta najboljih studenata i provjera ispunjenosti kriterijuma vrši jednom godišnje u februaru mjesecu po okončanju ispitnog roka u zimskom semestru tekuće studijske godine.