Sustainability Week - serija događaja na Ekonomskom fakultetu posvećenih održivom razvoju

<span class="CyrLatIgnore">Sustainability Week</span> - serija događaja na Ekonomskom fakultetu posvećenih održivom razvoju

Poštovane koleginice i kolege,

Uvažavajući opredeljenje Crne Gore za održivim razvojem definisanim Nacionalnom strategijom održivog razvoja do 2030. godine, a cijeneći doprinos koji Ekonomski fakultet Univerziteta Crne Gore može pružiti u promociji ovog važnog koncepta, u periodu od 18 – 22. aprila 2023. godine na našem Fakultetu biće održana serija događaja posvećenih održivom razvoju pod nazivom Sustainability Week(Agenda).

Prvog dana sedmice posvećene ovoj temi, održaćemo Info dan, 18. aprila, tokom kojeg ćemo podsticati naše studente,  kao i profesore i saradnike našeg fakulteta, da inkorporiraju održive prakse u svoje dnevne aktivnosti.

Drugog dana, 19. aprila u 10:00 h, u sali Mediteran, biće održana panel diskusija Kako ostvariti održivi razvoj – politika i praksa u regionu Zapadnog Balkana.  Moderator panel diskusije biće dr Milica Muhadinović (Ekonomski fakultet), dok će panelisti biti: prof. dr Gordana Đurović (Ekonomski fakultet), dr Dragan Hajduković, mr Milan Lakićević (World Bank Montenegro) i Biljana Braithwaite (Sustineri partners). (Agenda)

Trećeg dana "Sustainability Week"-a , 20. aprila u 11:00 u sali Mediteran, biće održana radionica za učenika Srednje ekonomske škole "Mirko Vešović" iz Podgorice, pod nazivom „Moja zelena startup ideja". Radionica, koju će za učesnika pripremiti Digital Den Hub, predstavlja njihovu pripremu za takmičenje koje će biti održano 12. maja.

Četvrtog dana biće održana javna debata Climate change - A powerful engine for economic transformation in Montenegro , 21. aprila u 11:00 h u sali Mediteran. Moderator događaja biće prof. dr Danijela Jaćimović (Ekonomski fakultet), dok će panelisti biti: Ana Novaković Đurović, ministarka ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Miloš Konatar, Darko Saveljić i prof. dr Oleana Korohodova. (Agenda)

Crna Gora je temelje politike održivog razvoja postavila donošenjem Ustava i Deklaracije o ekološkoj državi 1991. godine, i bila među prvim članicama Ujedinjenih nacija koje su formulisale svoju dugoročnu strategiju održivog razvoja i na taj način preuzele globalne ciljeve održivog razvoja u nacionalni kontekst. Osim toga, potpisivanjem Sofijske deklaracije o Zelenoj agendi 2020. godine, Crna Gora se obavezala na sprovođenje Zelene agende za Zapadni Balkan koja predstavlja instrument ostvarivanja Evropskog zelenog dogovora u našem regionu. Za našu državu, kao buduću članicu Evropske unije, veoma su bitne i UN agenda i EU agenda, kao i sinergija koja proizilazi iz ta dva razvojna  procesa koji se istovremeno odvijaju.

Osim dodatne edukacije naših studenata o ovom važnom transformacionom procesu našeg društva i stvaranja uslova za javni diskurs, kroz aktivnosti u okviru Sustainability Week-a, nastojimo da podstaknemo osoblje i studente da inkorporiraju održive prakse u svoje dnevne aktivnosti, zato što svaka velika promjena počinje malim koracima!

Pozivamo vas da u toku Sustainability Week-a pokažete green EFfort, dođete na posao ili predavanja biciklom, kao i da usvojite praksu selektivnog odlaganja otpada!

Pridružite nam se!